Zastosowanie systemów poziomujących płytki

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielnie odnawianie domu. Systemy i akcesoria do remontowania niekiedy wymagają minimalnego poziomu umiejętności, dzięki czemu każdy może zdecydować się na podjęcie działań i zmian w swoim domu. Tak jest z kładzeniem i poziomowaniem płytek na podłogach, ścianach czy schodach.

Jak prawidłowo poziomować płytki?

Do zachowania prawidłowego poziomu kafelków ważne jest zastosowanie systemu, dzięki któremu można to zrealizować. Takich systemów jest na rynku niewiele – zwykle poziomowanie może kojarzyć się z zastosowaniem krzyżyków, które dla wielu osób były utrapieniem. Jednak aktualnie istnieją kliny i klipsy, dzięki którym poziomowanie płytek staje się łatwiejsze i szybsze. Znacznie redukują czas pracy i pozwalają na wykorzystanie ich przez osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z kładzeniem i szukaniem odpowiednio poziomu kafelków – oczywiście jak większość akcesoriów wszystko dostosowane jest do wymiarów płytek i zastosowania. Systemy do poziomowania zwykle są jednokrotnego użytku, ponieważ klipsy po wyschnięciu kleju są odłamywane. Jednak istnieje sposób, aby użyć kliny z systemów ponownie, a zakupić klipsy pojedynczo.

System poziomowania płytek Raimondi zawiera zwykle zestaw 100 sztuk klipsów i 100 klinów, zaciskacz oraz wiaderko. Aby wybrać odpowiedni zestaw, należy kierować się grubością układanych kafelków. Niektóre różnią się rozkładem i wielkością szczeliny na kliny. Najczęściej systemy te przyjmują grubość od 8 do 12 milimetrów, jednak jest możliwość ułożenia cieńszych nawet wynoszące 6 milimetrów. Jeśli chodzi jednak o szerokość fugi, którą można stosować to zakres jest niewielki, ponieważ powinno umieszczać się płytki w odległości 1,5 milimetrów od siebie. Zdecydowaną zaletą przemawiającą do wielu osób jest właśnie sposób poziomowania płytek, dzięki temu systemowi. Jednak poza sposobem i czasem pracy, jaki należy poświęcić do położenia płytek przy użyciu klipsów i klinów ważny jest materiał z jakiego są wykonane. Jest to zwykle tworzywo sztuczne, które jest miękkie, ale jednocześnie na tyle twarde, aby móc spokojnie i bez problemu wyłamać klipsy. Nie uszkadzają dzięki temu delikatnych płytek oraz doskonale utrzymują ciężar nawet bardzo ciężkich powierzchni.

Precyzja jest niezwykle potrzebna podczas poziomowania płytek – może to pomóc w zniwelowaniu wielu problemów, które mogą potem wynikać z nierównej podłogi, jak na przykład zła praca lodówki. Zachowanie odpowiedniego poziomu płytek może być zrobione dzięki zastosowaniu systemu poziomującego, który zawiera klipsy i kliny pomagające skrócić czas pracy i pozwolić na lepsze efekty.