Usługi gazowe

Zadania gazownika

Jeżeli zdecydowaliśmy się na modernizację istniejącej instalacji gazowej w naszym domu lub też jesteśmy właścicielami nowo wybudowanego budynku i dopiero wykonujemy nową instalację, w obu przypadkach musimy pamiętać o przeprowadzeniu próby szczelności gazu.

Próba szczelności gazu i inne usługi

Usługi gazoweJej wykonanie jest konieczne także w sytuacji, gdy instalacja nie była używana przez co najmniej pół roku. Próba szczelności powinna być przeprowadzona przez profesjonalistów – zadanie to wykona między innymi wiele doświadczonych firm oferujących kompleksowe usługi gazowe z Bydgoszczy. Wiedzą one, że, aby wykonać taką próbę szczelności, muszą być spełnione odpowiednie warunki. Przede wszystkim instalacja nie może posiadać zabezpieczenia antykorozyjnego – należy wykonać próbę przed pomalowaniem przewodów. Istotną kwestią jest też to, aby próba szczelności była przeprowadzona dwukrotnie – najpierw dla części instalacji, która znajduje się przed gazomierzem, a następnie dla pozostałej części. Po wykonaniu próby szczelności zyskujemy pewność, że dana instalacja gazowa nadaje się do bezpiecznego użytkowania. Choć przeprowadzanie prób szczelności jest podstawowym zadaniem każdego gazownika, do ich obowiązków należy też świadczenie innych usług, wśród których można wymienić między innymi podłączanie kuchenek oraz płyt gazowych. I tutaj kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze – konieczne jest więc, aby kuchenka gazowa była właściwie wyregulowana, co pozwoli jej na optymalne pobieranie gazu.

Usługi gazoweW domach wolnostojących bardzo często właściciele decydują się na podłączenie kuchenki gazowej do butli z gazem propan butan, gdyż jest to bardziej opłacalne niż projektowanie instalacji gazowej podłączonej do miejskiej sieci. Nawet jeśli wybieramy butlę gazową, połączenie między nią a kuchenką musi być w odpowiedni sposób uszczelnione – i to należy pozostawić profesjonalistom. Doświadczony gazownik wybierze bowiem najlepszy sposób uszczelnienia, a może to być uszczelka, ale też pasta do gazu. Wybór ten uzależniony jest od szczegółowych wytycznych, dlatego należy zostawić to specjalistom. Kolejne usługi gazowe, które proponują firmy, to usuwanie nieszczelności oraz przeprowadzanie przeglądów. Oprócz rocznego przeglądu instalacji, warto wykonywać też przeglądy okresowe – pozwolą one na sprawdzenie stanu poszczególnych elementów instalacji – kurków czy przewodów.

Dokładnie przeprowadzony przegląd wykryje nawet najmniejsze problemy związane z poprawnym funkcjonowaniem instalacji gazowej – warto więc dla własnego bezpieczeństwa zdecydować się na regularne kontrole instalacji.