stare belki drewniane

Wykorzystanie starych drewnianych belek w architekturze

Drewno jest niezwykle szlachetnym oraz trwałym surowcem, który wykorzystywany jest w budownictwie od niepamiętnych czasów. Drewniane stropy, ornamentacyjne elewacje, a także liczne ozdoby wypełniające wnętrza pomieszczeń świadczyły niegdyś o majętności gospodarza.

Stare belki z naturalnego drewna

stare belki drewnianeWspółcześnie – w epoce zdominowanej przez masową produkcję – unikatowe przedmioty wykonane z litego drewna znajdują uznanie wśród ceniących sobie oryginalny design. Naznaczone upływem czasu stare belki drewniane wykorzystuje się dziś w architekturze do zaznaczenia osobliwego stylu nawiązującego do wcześniejszych epok. Wymagają one, co prawda, solidnej renowacji, są jednak surowcem, po który coraz chętniej się dziś sięga – nie tylko ze względu na niepowtarzalny charakter starych belek, lecz również dlatego, że są one znacznie tańsze od desek pochodzących ze współczesnych tartaków. Ponadto jest to materiał pozyskiwany metodami przyjaznymi środowisku – czerpie się go z rozbiórki starych stodół, wiat i spichlerzy, podczas której dokonywana jest drobiazgowa selekcja surowca. Następnie belkom nadaje się „drugiego życia” podczas ręcznie dokonywanego procesu konserwacji.

stare belki drewnianeNajwiększą zaletą stosowania elementów drewnianych pozyskiwanych z rozbiórki starych budowli jest ich niepowtarzalność. Jeszcze przed wiekiem drzewo było całkowicie ręcznie ciosane przez stolarzy bez użycia współczesnych maszyn, dlatego każda, najmniejsza nawet deska posiada w swej strukturze niespotykane detale, które korzystnie wpływają na walor estetyczny wykonanych z nich później elementów dekoracyjnych. Stare belki drewniane posiadają naturalne pęknięcia i wgłębienia, dzięki czemu wykonane z nich przedmioty zachowują unikalny charakter, podkreślając tym samym specyficzny klimat pomieszczenia, które zdobią. Wykonuje się z nich meble, podłogi, okiennice, a także ramy do obrazów. Świetnie sprawdzą się zatem w mieszkaniu każdego konesera wyrobów drewnianych, jednak najczęściej wykorzystywane są w gastronomii i hotelarstwie. Stare belki stanowią stały element wyposażenia restauracji i hoteli stylizowanych na średniowieczną epokę – wszystkich karczm i zajazdów, mających zachować rustykalny klimat.

Właściwie przeprowadzona renowacja drewna pomaga wydobyć jego naturalne piękno, dzięki czemu elementy wykonane z odnowionych belek pomagają w budowaniu niepowtarzalnego charakteru wnętrz restauracji, hoteli i muzeów mających nawiązywać swym wystrojem do stylistyki epoki średniowiecza. Drewno pochodzące z odzysku jest zatem materiałem pomagającym uzyskać efekt niespotykanego, stylizowanego na dawne czasy designu.