powłoki ogniochronne

Wykonywanie powłok ogniochronnych

Wystarczy jedno małe zarzewie ognia, a może on już rozprzestrzeniać się bardzo szybko i przynieść skutki groźne dla zdrowia, a nawet życia. Ogień jest jednym z najgroźniejszych żywiołów, potrafi w jednym momencie pochłonąć cały dobytek, do którego zdobycia człowiek dążył całe swoje życie.

Powłoki ogniochronne zwiększają bezpieczeństwo

powłoki ogniochronneWażne jest więc, by każdy nowy budynek został odpowiednio zabezpieczony przed tym żywiołem. To dlatego wykonuje się specjalne powłoki ogniochronne, które pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa osób znajdujących się aktualnie w danym obiekcie. Takie powłoki wykonywane są przez profesjonalne firmy, które posiadają zarówno odpowiednie materiały, jak i sprzęty. W ofertach takich firm znajdziemy zabezpieczanie ogniochronne konstrukcji stalowych, jak i drewnianych, a także specjalistyczne zabezpieczanie przepustów instalacyjnych. Każda usługa wiąże się z zastosowaniem innych materiałów. W przypadku konstrukcji stalowych najczęściej wykonuje się malowanie ogniochronne, wykorzystując do tego specjalne farby od sprawdzonych producentów. Produkty muszą posiadać certyfikaty poświadczające ich właściwości ogniochronne. Jeśli chodzi o konstrukcje drewniane, tutaj najczęściej wykorzystuje się specjalistyczne lakiery, ale także preparaty solne, podobnie jak w poprzednim przypadku, muszą one posiadać właściwe certyfikaty.

powłoki ogniochronneSzerszy wybór materiałów ogniochronnych dotyczy zabezpieczania przepustów instalacyjnych – chodzi o przejścia kabli elektrycznych, jak i rur. Najlepiej jest zabezpieczyć je za pomocą wełny mineralnej, kaset i płyt ogniochronnych, jak też opasek oraz kołnierzy ogniochronnych. Można wykorzystać też specjalne masy oraz półki kablowe. Warto wiedzieć, że zaimpregnować ogniowo można nie tylko konstrukcje, ale także na przykład meble czy elementy wyposażenia wnętrz – dywany, zasłony czy firany. Należy do tego zastosować nowoczesne, specjalistyczne impregnaty ogniochronne. Dzięki temu przedmioty czy elementy, które nie są niepalne, zostają pokryte powłoką ogniochronną, która zminimalizuje ryzyko, że zajmą się one ogniem. Takie produkty do tworzenia powłoki są nietoksyczne i nie mają negatywnego wpływu na zdrowie osób przebywających w pomieszczeniu, w którym zostały zastosowane. Aby mieć pewność, że impregnacja została przeprowadzona prawidłowo, firma, która ją wykonuje, wystawia protokół.

Wykonywanie powłok ogniochronnych jest jedną z metod zabezpieczania przeciwpożarowego budynków oraz posiadanego mienia, z czego korzystają zwłaszcza obiekty publiczne, na przykład szkoły czy teatry.