betonowa ławka

Wybór ławki – betonowa, drewniana czy metalowa?

Na miejskich terenach zielonych, jak również na naszych działkach zawsze znajdziemy miejsce do odpoczynku. Najczęściej są to ławki, ponieważ nie zajmują dużo miejsca, są wygodne, łatwe w montażu, a przy tym trwałe.

Betonowa ławka – solidna, trwała i esetyczna

betonowa ławkaCzy jednak wszystkie ławki takie są? Mamy w końcu do wyboru wiele różnych ławek wykonanych z różnych materiałów. Które z nich są najlepsze?
Pierwsza do omówienia pójdzie trwała ławka parkowa betonowa.
Beton jest materiałem typowo budowlanym, więc nic dziwnego, że w końcu ktoś sięgnął po niego do wykonywania elementów obecnych w przestrzeni miejskiej, takich jak donice betonowe i nie tylko. Ławka parkowa betonowa ma wiele zalet.
Z pewnością jest trudna do zniszczenia, zarówno mechanicznie, jak i chemicznie. Można je czyścić praktycznie dowolną substancją, także wodą pod ciśnieniem i nie uszkodzi się przy tym jej struktury. Również duże obciążenia czy próby mechanicznego uszkodzenia, na przykład kopanie, nie sprawią, że betonowa ławka się zepsuje. Beton, szczególnie taki dobrze zaimpregnowany przed działaniem wilgoci, jest odporny na deszcz, śnieg i niskie temperatury. Jednak nawet beton z czasem może pękać, choć stanie się to o wiele później, niż w przypadku innych materiałów. Beton architektoniczny z którego można wykonać takie ławki, jak również betonowe meble, kosze czy dekoracyjne płyty ścienne jest łatwy w formowaniu, choć mało przyjemny w dotyku, szczególnie zimą.

Przejdźmy zatem do kolejnego rodzaju ławki. Nowoczesna ławka metalowa również będzie bardzo trwała i odporna na uszkodzenia. Metal jednak nie jest tak dobry jak beton. Może korodować pod wpływem wody, a rzadko się stosuje stal nierdzewną do wykonywania ławek, zwykle jest to tańszy rodzaj metalu. Do tego też wygięcie metalu jest zdecydowanie łatwiejsze niż uszkodzenie ławki betonowej. Metal jest mało przyjemny w dotyku, ponieważ zimą się bardzo wychładza, a latem się nagrzewają, tak że ciężko jest na nich usiąść. Jednak ławka metalowa może zostać wykonana w nowoczesnym kształcie, jak również być połączona z drewnem, tak ze konstrukcja i oparcie są wykonane z metalu, a siedzisko jest drewniane.
Często właśnie widoczna jest taka architektura miejska. Mamy jeszcze ławki drewniane. Drewno na pewno wygląda bardzo naturalnie i pasuje do terenów zielonych.

Do tego może być w różnych kolorach. Drewno jest przyjemne w dotyku, ale jednak łatwo się niszczy. Trzeba o nie dbać i je impregnować, do tego nie można do niego stosować silnych środków czyszczących. Drewno jest estetyczne i wygodne, jednak jego trwałość pozostawia wiele do życzenia.