odwierty geologiczne na działce

Wiercenia geologiczne pod pompę ciepła

Jeżeli zdecydowaliśmy się na własnej działce zamontować pompę ciepła zasilaną dolnymi źródłami energii, konieczne będzie wykonanie pod nią wierceń. Odwierty tego typu wykonuje się za pomocą metody wiercenia wykorzystującej płuczkę. Dzięki temu urobek może być szybko wyniesiony na wierzch już w trakcie wiercenia.

Wykonywanie specjalistycznych odwiertów

odwierty geologiczne na działceTo sprawia, że dno otworu jest oczyszczane nieustannie, co pozwala na pogłębianie go bez wykonywania przerw na pozbycie się zwierciń. Płuczka może być oparta na bazie wody lub na powietrzu. Obie sprawdzają się bardzo dobrze. Warto jednak wiedzieć, że w metodzie tej można wybrać prawy lub lewy obieg płuczki. Niektórym osobom może wydawać się, że nie jest to istotne, jednakże w przypadku wierceń pod pompy ciepła, jest to istotne. Do kolektorów pionowych poleca się zastosować prawy obieg płuczki. Dlaczego – to mogą wyjaśnić profesjonaliści, którzy od lat wykonują takie odwierty geologiczne na działce budowlanej. Oczywiście metody wiercenia możemy dalej klasyfikować. Te z prawym obiegiem możemy podzielić bowiem ze względu na zastosowane urządzenie. Mogą to być bowiem świdry gryzowe, skrawające, diamentowe, ale także tracone. Możliwe jest również użycie głowic obrotowych w ilości pojedynczej lub podwójnej.

odwierty geologiczne na działceTo wszystko jeśli chodzi o płuczkę wodną. W przypadku płuczki powietrznej, mowa jest o zastosowaniu młotka udarowego czy też także świdra ekscentrycznego, chociaż można wybrać również świder standardowy. Istnieje możliwość wybrania wiercenia kombinowanego, podczas którego stosuje się na przykład płuczkę wodną wraz z dolnym młotkiem udarowym. Jak widać, już sam wybór metody wiercenia może dla wielu osób wydawać się sprawą niezwykle trudną. To dlatego tego typu zadania muszą być wykonywane przez profesjonalistów, którzy posiadają duże doświadczenie w tym temacie. Dzięki temu zyskamy pewność, że ich kwalifikacje oraz posiadane umiejętności pozwolą na wykonanie odpowiedniego otworu pod pompę ciepła. Jeżeli nie wiemy, jaką firmę do wykonania tego zadania wybrać, lepiej nie decydować się w ciemno, a dokładnie zapoznać się z opiniami o firmach, które dostępne są w Internecie.

W ten sposób będziemy mogli wiedzieć mniej więcej, czego się spodziewać i czy usługi geologiczne i geotechniczne danej firmy faktycznie wyróżniają się najwyższą jakością. Jedno jest pewne, na badaniach gruntu oraz na wykonywaniu odwiertów nie warto oszczędzać, ponieważ od jakości przeprowadzenia tych prac zależy nasze późniejsze bezpieczeństwo związane z codzienną eksploatacją danego terenu.