trwałe szalunki do wykopów

Szalunki słupowe i boksowe do wykopów

Szalunki są niezbędnymi obudowami, które służą do fachowego zabezpieczania tworzonych wykopów przed osuwaniem się ziemi. Ponadto ułatwiają przeprowadzenie wielu prac, a także sprawiają, że pracownicy budowlani mogą bez obaw o własne zdrowie i życie wykonywać obowiązki zawodowe.

Wynajem szalunków na budowę

trwałe szalunki do wykopówTaka obudowa wykopów nie jest jednorazowa, obecnie stosuje się konstrukcje wielokrotnego użytku, które można stosować tak często, jak tylko jest to konieczne. Bardzo wiele zależy nie tylko od wielkości danego wykopu, ale także od dostępnych warunków ziemnych. Dlatego przed montażem szalunków należy przeprowadzić geotechniczne badanie podłoża gruntowego, które pozwoli dobrać odpowiednią konstrukcję szalunku do danych prac budowlanych. Profesjonaliści powinni wziąć pod uwagę także to, jaki sprzęt do robót ziemnych znajdzie zastosowanie przy danych pracach, a także jaka technologia prac będzie stosowana. Znaczenie ma nawet zakładane tempo realizacji prac. Jednym z najprostszych konstrukcji szalunkowych są boksy. Jest to obudowa złożona z dwóch płyt stalowych, które są ze sobą połączone za pomocą wykopów. Takie trwałe szalunki do wykopów można używać wielokrotnie, dlatego bardzo wiele firm budowlanych zamiast kupować nowe szalunki do swoich zastosowań, decyduje się na ich wynajem od zewnętrznej firmy zajmującej się tym. Jest to rozwiązanie o wiele tańsze.

trwałe szalunki do wykopówPrzy wynajmie ustalamy dokładny termin wypożyczenia, dzięki czemu nie musimy się spieszyć z oddaniem, gdyż wszystko jest ustalone za pomocą umowy. Jeżeli prace budowlane przedłużą się, często i my możemy przedłużyć okres wynajmu szalunku. Drugim rodzajem często wybieranego szalunku do ochrony wykopów jest konstrukcja słupowa. Jest ona bardziej skomplikowana niż boksowa, ponieważ służy ona do zabezpieczania wykopów, których głębokość przekracza 3 metry. Aby zamontować tego typu szalunki, należy wykorzystać odpowiednie koparki. W szalunkach słupowych stosuje się słupy i specjalne rozpory, a także elementy łączące, do których należą sworznie oraz zawleczki. I tutaj musimy stosować odpowiednie sprzęty budowlane, do których zalicza się przede wszystkim koparka.

Aby wykop był właściwie zabezpieczony, takie szalunki powinny być wykonane przez profesjonalną ekipę budowlaną, która upewni się, że są one odpowiednio szczelne i będą chronić wykop przed osuwaniem się ziemi. Oczywiście szalunków jest o wiele więcej, jednakże te dwa wymienione – a więc szalunek boksowy i słupowy – należą do najbardziej popularnych, są bowiem solidne i naprawdę skuteczne.