monitoring cctv

System monitoringu wizyjnego

Telewizja przemysłowa to bardzo ważny system, wykorzystywany przede wszystkim na terenach prywatnych – na osiedlach czy terenach należących do firm. Jest on uznawany za skuteczny sposób na zabezpieczanie przestrzeni przed wykonywaniem czynów zabronionych przez chuliganów i wandali.

Monitoring jest niezbędny

monitoring cctvTaki monitoring ma dwie funkcje. Po pierwsze, może odstraszyć takie osoby. Już na sam widok kamery wiele osób rezygnuje z dokonania pewnego zabronionego czynu, ponieważ obawiają się kary. Dzięki temu ograniczamy więc szkody, co jest naprawdę ważne. Pierwszą funkcją monitoringu CCTV jest więc jego działanie prewencyjne. Natomiast jeżeli jednak kogoś kamera nie odstraszy, wówczas jego czyn zostanie nagrany. To sprawi, że możliwe będzie szybkie i skuteczne zidentyfikowanie sprawcy, którego czekać będzie zasłużona kara. To właśnie dlatego kompleksowy monitoring CCTV jest niezbędny. Jak działa jednak taka telewizja przemysłowa? Najmniejszy system może liczyć jedynie jedną kamerę, z której obraz otrzymujemy. Jednakże te najbardziej skomplikowane systemy kamer liczą ich nawet setki. Wszystkie należą do jednego systemu, a obraz z nich możemy otrzymać w tym samym czasie. Najczęściej wybiera się do tego systemu kamery obrotowe, ponieważ są one czułe na ruch i obracają się zawsze w tę stronę, gdzie ktoś idzie. Dzięki temu nie ma możliwości, aby pominęły one jakąś sytuację – każdy ruch będzie nagrany.

monitoring cctvWażny jest jednak także sposób przekazywania sygnału, a w monitoringu CCTV możliwości są dwie. Małe systemy najczęściej przekazują sygnał poprzez kabel, natomiast te bardziej rozbudowane – drogą radiową, która nie wymaga przewodów. Nie ma żadnych obaw, że jakość obrazu będzie słaba, ponieważ obecna nowoczesna technologia zapobiega utracie jakości podczas przesyłu, co z pewnością docenia wielu klientów, którzy zdecydowali się na zakup kompleksowego systemu monitoringu wizyjnego. Oczywiście monitoring CCTV nie jest jedyną opcją, jaką mamy do dyspozycji, ponieważ na rynku dostępne są także kamery ADS oraz CVI i IP. Tak szeroki wybór sprawia, że każdy może dobrać rozwiązanie, które spełni najlepiej wszystkie jego potrzeby. Ceny tych kamer są niestety różne, są urządzenia tańsze i droższe, a często właśnie koszt zakupu jest ograniczeniem.

Jednakże jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy kamery do monitoringu, które będą niedrogie, ale przy tym zapewnią nam naprawdę wysoką jakość obrazu, na której nam najbardziej zależy. Taki zakup to same zalety, które docenimy wraz z upływem czasu regularnego użytkowania.