Na przestrzeni ostatnich lat w Warszawie przykłada się duża uwagę do zieleni miejskiej, która jest piękną wizytówką naszej stolicy. Przykładem miejsca, w którym znajdują się piękne, zadbane ogrody są niewątpliwie Łazienki Królewskie, które zajmują powierzchnię 76 hektarów.
System dostarczający wodę
W Łazienkach znajduje się aż pięć odrębnych ogrodów (Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny oraz Ogród Holenderski), których pielęgnacja wymaga wiele pracy. W celu utrzymania ogrodów w doskonałej kondycji, władze miasta zdecydowały się na zakup automatycznego systemu nawadniania, który pozwala nawadniać bardzo rozległe obszary miejskiej zieleni. W warszawskich Łazienkach rośnie wiele ozdobnych drzew oraz kwiatów, które sprowadzone zostały do stolicy z różnych zakątków świata. Idealnym przykładem bardziej wymagających roślin są m.in. ozdobne drzewka bonsai, które rosną w Ogrodzie Chińskim. Tak różnorodna fauna wymaga rzecz jasna odpowiedniej pielęgnacji, a przede wszystkim systematycznego nawadniania, które pozwoli utrzymać rośliny przy życiu. Odpowiedzią na powyższe oczekiwania był system automatycznego nawadniania – Warszawa, a konkretniej rada miasta postanowiła zakupić ten w pełni zautomatyzowany system, który ułatwia pielęgnację ogrodów. Warto przy tym podkreślić, że system ten składa się zarówno z zewnętrznej części (w jej skład wchodzą m.in. różnego rodzaju natryski i zraszacze), jak i rozbudowanej części podziemnej (tworzą go połączone ze sobą rury, które umożliwiają dopływ wody do natrysków).
Prace związane z rozbudową systemów nawadniania trwały w Warszawie blisko kilka miesięcy (proces ten należy bowiem rozpocząć od rozrysowania szczegółowej siatki planu całego ogrodu) i odbywał się w okresie wiosennym (jest to najbardziej odpowiedni okres do rozbudowy systemów nawadniania podziemnego). W warszawskich ogrodach znajduje się na ten moment kilkaset różnorodnych natrysków, które wysuwają się z ziemi podczas podlewania. Warto przy tym podkreślić, że zraszacze te rozpylają wodę w różnym natężeniu (delikatniejsze rośliny wymagają delikatnego natrysku mgielnego, potężne drzewa i krzewy poradzą sobie natomiast ze strumieniami wody pod wysokim ciśnieniem). Warszawskie ogrody mogą więc zachwycać swym pięknem przez cały rok, odpowiednie nawadnianie znacznie wydłuża okres kwitnienia u roślin, które dzięki temu posiadają również znacznie intensywniejsze, nasycone kolory.
Należy jednak pamiętać o tym, że posiadanie tak rozbudowanego systemu nawadniania wymaga systematycznych przeglądów technicznych, które umożliwiają wykrycie potencjalnych usterek czy uszkodzeń podziemnych kanałów wodnych. O system automatycznego nawadniania należy więc dbać, od jego stanu technicznego uzależnione jest bowiem życie wielu roślin.