automatyczne nawadnianie

System automatycznego nawadniania w warszawskich ogrodach

Na przestrzeni ostatnich lat w Warszawie przykłada się duża uwagę do zieleni miejskiej, która jest piękną wizytówką naszej stolicy. Przykładem miejsca, w którym znajdują się piękne, zadbane ogrody są niewątpliwie Łazienki Królewskie, które zajmują powierzchnię 76 hektarów.

System dostarczający wodę

automatyczne nawadnianieW Łazienkach znajduje się aż pięć odrębnych ogrodów (Ogród Królewski, Ogród Romantyczny, Ogród Modernistyczny oraz Ogród Holenderski), których pielęgnacja wymaga wiele pracy. W celu utrzymania ogrodów w doskonałej kondycji, władze miasta zdecydowały się na zakup automatycznego systemu nawadniania, który pozwala nawadniać bardzo rozległe obszary miejskiej zieleni. W warszawskich Łazienkach rośnie wiele ozdobnych drzew oraz kwiatów, które sprowadzone zostały do stolicy z różnych zakątków świata. Idealnym przykładem bardziej wymagających roślin są m.in. ozdobne drzewka bonsai, które rosną w Ogrodzie Chińskim. Tak różnorodna fauna wymaga rzecz jasna odpowiedniej pielęgnacji, a przede wszystkim systematycznego nawadniania, które pozwoli utrzymać rośliny przy życiu. Odpowiedzią na powyższe oczekiwania był system automatycznego nawadniania – Warszawa, a konkretniej rada miasta postanowiła zakupić ten w pełni zautomatyzowany system, który ułatwia pielęgnację ogrodów. Warto przy tym podkreślić, że system ten składa się zarówno z zewnętrznej części (w jej skład wchodzą m.in. różnego rodzaju natryski i zraszacze), jak i rozbudowanej części podziemnej (tworzą go połączone ze sobą rury, które umożliwiają dopływ wody do natrysków).

automatyczne nawadnianiePrace związane z rozbudową systemów nawadniania trwały w Warszawie blisko kilka miesięcy (proces ten należy bowiem rozpocząć od rozrysowania szczegółowej siatki planu całego ogrodu) i odbywał się w okresie wiosennym (jest to najbardziej odpowiedni okres do rozbudowy systemów nawadniania podziemnego). W warszawskich ogrodach znajduje się na ten moment kilkaset różnorodnych natrysków, które wysuwają się z ziemi podczas podlewania. Warto przy tym podkreślić, że zraszacze te rozpylają wodę w różnym natężeniu (delikatniejsze rośliny wymagają delikatnego natrysku mgielnego, potężne drzewa i krzewy poradzą sobie natomiast ze strumieniami wody pod wysokim ciśnieniem). Warszawskie ogrody mogą więc zachwycać swym pięknem przez cały rok, odpowiednie nawadnianie znacznie wydłuża okres kwitnienia u roślin, które dzięki temu posiadają również znacznie intensywniejsze, nasycone kolory.

Należy jednak pamiętać o tym, że posiadanie tak rozbudowanego systemu nawadniania wymaga systematycznych przeglądów technicznych, które umożliwiają wykrycie potencjalnych usterek czy uszkodzeń podziemnych kanałów wodnych. O system automatycznego nawadniania należy więc dbać, od jego stanu technicznego uzależnione jest bowiem życie wielu roślin.