Pomimo, że coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę do domu, wciąż nie łatwo jest dom sprzedać, bowiem większość inwestorów podejmuje się samodzielnej budowy. Wynika to głównie z wysokich cen nowych budynków mieszkalnych, natomiast co do starszego budownictwa większość osób podchodzi sceptycznie.
Certyfikaty energetyczne są obowiązkowe
Głównie dlatego, że inwestorzy obawiają się remontów związanych konieczności wymiany ogrzewania, hydrauliki, instalacji elektrycznej czy też konieczności ocieplenia budynku, a także wysokich kosztów eksploatacji. Jak zatem złagodzić obawy potencjalnych konsumentów i przyspieszyć sprzedaż domu? Odpowiedzią mogą być certyfikaty energetyczne czyli dokumenty świadczące o jakości budynku czy mieszkania z punktu widzenia zużycia energii. W świadectwie zawarte są informacje dotyczące zużycia energii zarówno elektrycznej jak i cieplnej przez budynek w ciągu roku. Pozwala to na oszacowanie kosztów jakie będzie musiał ponieść właściciel za użytkowanie domu. Co prawda od 2009 roku certyfikaty energetyczne domów w Krakowie i innych miastach Polski są obowiązkowe, dla każdego budynku powstałego i modernizowanego po tym roku.
Jednak prawo energetyczne mówi o konieczności posiadania i przedstawiania takiego dokumentu pomiędzy zainteresowanymi stronami, ale nie egzekwuje tego w sposób karalny od starszych obiektów mieszkalnych, dlatego wykazanie go z pewnością uspokoi nie jednego klienta zainteresowanego kupnem, który ma prawo takiego dokumentu od nas zażądać. By uzyskać certyfikat energetyczny musimy wykazać uprawnionemu audytorowi wszelkich niezbędnych dokumentów, które posłużą do przygotowania jego przygotowania. Zwykle jest to projekt budowlany lub dokument z przeprowadzonej inwentaryzacji budynku, w przypadku braku takich dokumentów będziemy musieli przygotować się na wyższe koszty związane z koniecznością sporządzenia kompletnej dokumentacji. Podczas audytu oceniany jest typ pieca, instalacja, ustawienie ścian względem ich kierunku do słońca, a także jakość i parametry izolacyjne okien. Cena takiej usługi zależne jest oczywiście od metrażu budynku jak również czasu specjalisty spędzonego na audycie energetycznym, w Polsce wahają się one w granicy od 500 do 1000 zł.
W przypadku gdy nie przeprowadzimy w domu żadnych modernizacji związanych z termomodernizacją czy remontem, jak również wymianą okien, certyfikat ma ważność 10 lat. Zdecydowanie warto zastanowić się nad wyrobieniem takiego dokumentu, bowiem świadczy on o pełnej sprawności naszego domu, na czym z pewnością zależy przyszłemu kupcowi.