Futony są posłaniami, których historia sięga aż XVII wieku. Wynaleziono je w Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli w Japonii, a z biegiem lat udoskonalono tak, by spełniały również wszelkie preferencje mieszkańców Zachodu – Europejczyków. Tym, co wyróżnia je spośród innego rodzaju elementów sypialnianych, jest ich umiejscowienie na podłodze, a konkretniej na położonej na podłożu macie tatami. Czym jeszcze charakteryzują się futony i czym różni się wariant japoński od europejskiego?
Futon europejski a japoński
Na wstępnie warto zaznaczyć, że pierwotnie produkowane futony, czyli te z XVII wieku, wytwarzano głównie z materiałów naturalnych. W ich wnętrzu można było znaleźć między innymi wełnę, bawełnę czy różnego rodzaju włókna roślin – na przykład konopi. I choć po dziś dzień używane są surowce tego rodzaju, nowoczesne rozwiązania umożliwiły także korzystanie ze sztucznych materiałów. Jakie to materiały? Oczywiście niezwykle popularna pianka poliuretanowa czy maty kokosowe umiejscowione w ich wnętrzu. Dzięki wykorzystanym surowcom najlepsze futony europejskie okazują się zdecydowanie grubsze od ich japońskich odpowiedników. Dlaczego tak jest i czy ma to zastosowanie w praktyce? Jak najbardziej – na ogół Europejczycy są wyżsi i lepiej zbudowani od Azjatów, a co za tym idzie, grubsze konstrukcje umożliwiają na odpowiednie podtrzymanie całego ich organizmu.
Jedną z zalet wykorzystania do produkcji futonów sztucznych surowców jest również cena. Dzięki ograniczeniu naturalnych materiałów jest zdecydowanie niższa, a dodatkowo szybkość wytwarzania posłań w masowej ilości okazuje się zwiększona. To jednak nie wszystkie różnice między japońskim a europejskim futonem – wśród nich można bowiem także wymienić całą budowę, a w zasadzie umiejscowienie. Warianty posłań oferowane mieszkańcom krajów europejskich nierzadko są skonstruowane w taki sam sposób jak sofy. Innymi słowy, w ciągu dnia futon może skutecznie służyć jako siedzisko i miejsce do siedzenia dla gości, a w ciągu nocy – jako posłanie. W jaki sposób? Dzięki możliwości rozkładania i składania.
Mimo że japońskie futony powstały w XVII wieku, a tym samym minęło już wiele czasu od ich wynalezienia, nic nie wskazuje, by ich popularność zmalała. Mało tego, okazuje się, że nowoczesne rozwiązania i ludzka pomysłowość pozwalają na generowanie coraz więcej możliwości ich wykorzystania – zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym. Innowacyjność pozwala między innymi na używanie nich przez Europejczyków, którzy – nie ma co ukrywać – nie są przyzwyczajeni do spania na tak twardej powierzchni. Można tym samym powiedzieć, że dzisiejsze futony są niezwykle uniwersalne.