plisy

Różne rodzaje żaluzji i rolet

Okno z jednej strony jest czymś, dzięki czemu do naszego domu dostaje się światło słoneczne i świeże powietrze, ale z drugiej strony jest też czymś co może sprawić, że stracimy nieco prywatności. Szczególnie kiedy mieszkamy przy ulicy to jesteśmy narażeni na wścibskie spojrzenia sąsiadów. Przeszkadzać może nam również jasne światło latarni.

Plisy na okna

plisyDlatego też zakrywanie okien wydaje się być czymś naturalnym. Do wyboru mamy obecnie bardzo dużo różnych rolet, żaluzji, zasłon. Które z nich wybrać? Jeśli mamy okna niestandardowe to wybór może być zawężony. Okna w kształcie trapezu czy półokrągłe będą trudne do zasłonięcia. Najlepszym wyborem będą zatem plisy w kształcie trapezu – szczecin. Plisy są składane inaczej niż żaluzje. Są one najczęściej wykonywane z papieru, i składane są jak wachlarz. Do tego są one w całości zamontowane na plastikowych szynach na ramie okiennej. Dzięki temu plisy nadają się na okna o dowolnym kształcie, a także na okna dachowe. W przypadku okien o standardowych kształtach mamy większy wybór zakupowy. Tanim sposobem możemy zakryć okna poprzez zastosowanie aluminiowych żaluzji. Są one montowane między dwiema szybami okiennymi, lub też po wewnętrznej stronie okna. Ich montaż jest bardzo łatwy i można nimi ,,sterować” na dwa sposoby.

plisyŻaluzje mogą być podnoszone/opuszczane, jak również może zmieniać się kąt położenia listewek. Wtedy pomieszczenie może być całkowicie lub częściowo zasłonięte, jak również całkiem odsłonięte. Jeśli zależy nam na większym zaciemnieniu pomieszczenia to powinniśmy wybrać rolety zewnętrzne. Są one grubsze i masywniejsze niż te wewnętrzne. Dzięki nim możemy osiągnąć nawet całkowitą ciemność w pokoju. Takie rolety muszą być zamontowane przez fachowca. Jeśli natomiast zależy nam na wysokiej estetyce pomieszczenia, a niekoniecznie na dużym zaciemnieniu to trafionym rozwiązaniem będą rolety materiałowe. Są one montowane nad otworem okiennym. Dostępne są one w wielu kolorach, mają często grafiki i różne rysunki. Są także wersje ze zdjęciami, tak zwane fotorolety. Można na nich umieścić właśnie fotografie. Przez to rolety będą jedyne w swoim rodzaju. Zasłaniać okna można także zasłonami i firankami. Są one bardzo estetyczne, jedynak trzeba pamiętać o ich częstym praniu.

Ciemne, grube zasłony także potrafią bardzo skutecznie zaciemnić pomieszczenie, a zwiewne firanki zasłonią okno na tyle, by zapewnić prywatność, ale i stały dostęp światła słonecznego. Warto kupić firany i zasłony z obciążnikami, dzięki czemu będą się one ładniej układały.