rekuperacja

Rekuperacja sposobem na oszczędność

Ogromne koszty ogrzewania domów jednorodzinnych to problem, o którym słyszymy bardzo często. Wielu właścicieli takich właśnie budynków przeżywa kryzys każdej zimy, gdy właśnie te koszta sięgają zenitu. Niezależnie od metody ogrzewania, zawsze od takich osób usłyszymy, że ogrzewanie, a szczególnie zimą jest niesamowicie drogie.

Efektywna wentylacja

rekuperacjaJest to niesamowicie powszechna sytuacja, która nie dziwi nikogo gdy się o niej usłyszy. Przyczyna jej jest jednak w większości wypadków doskonale znana i niezwykle powszechna. Zwykle jest to problem niezbyt dobrej, tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, która sama w sobie jest niezbyt funkcjonalna i powoduje ogromne straty energii cieplnej. Polega ona na wykorzystaniu wad budowlanych i wszelkich szczelin, aby za pomocą procesów fizycznych wywiać zużyte, ale też niestety ciepłe powietrze z domu i nawiać do środka powietrze świeże, oraz zimne. Proces ten możliwy jest dzięki różnicy ciśnień pomiędzy domem, a przestrzenią otwartą poza nim. Na nieszczęście posiadaczy domów z tym typem wentylacji, jej intensywność rośnie wraz z różnicą ciśnień, a ta jest z kolei największa zimą. Dlatego też w tego typu domach powstaje często nawet efekt wiejącego wewnątrz wiatru okropnie wychładzającego wnętrze. Znacznie wydajniejszą alternatywą jest rekuperacja.

rekuperacjaJest ona systemem droższym, jednak nieporównywalnie bardziej opłacalnym na dłuższą metę. Zwykle wystarczy parę zim, lub jedna mroźniejsza by cała inwestycja się zwróciła. Jednak największym problemem z tego typu instalacją jest fakt, że wymaga ona zamontowania wewnątrz ścian budynku, a zatem jej montaż w wyremontowanym domu jest raczej mało opłacalny. Dlatego też warto zastanowić się nad jej instalacją na etapie budowy domu, lub w trakcie jakiegoś poważniejszego remontu. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zamontować samą instalację wentylacyjną w ścianach budynku, nie koniecznie instalując element mechaniczny całego systemu jakim jest rekuperator. Instalacja taka może być w ścianach i oczekiwać na podłączenie do tego urządzenia w żadnym stopniu nie szkodząc całej konstrukcji. Pozwala to na zaoszczędzenie, przez co nie będzie to dość spory jednorazowy wydatek. Sama instalacja składa się głównie z rur wentylacyjnych wykonanych z tworzywa sztucznego, a zatem nie jest ona jakoś bardzo kosztowna.

Dlatego też warto zdecydować się na jej montaż przy konstrukcji całego budynku, nawet jeśli na ten moment nie mamy zamiaru decydować się na ten typ wentylacji. Pozwala on jednak na największą oszczędność, gdyż odzyskuje on ciepło z powietrza wyrzucanego z domu, dlatego też koszty grzania są znacznie zredukowane.