Zakup własnego mieszkania to duża zmiana w życiu. Posiadanie nieruchomości wiąże się z wieloma obowiązkami, ale w zamian oferuje co najmniej tyle samo przywilejów. Możliwość zaaranżowania mieszkania według swojego gustu oraz niezależność to tylko niektóre z nich. Aby mieszkanie cieszyło, należy jednak wybrać je bardzo rozsądnie.
Przed zakupem mieszkania…
Szczególna uwaga zalecana jest, jeśli zakupu lokalu dokonuje się na rynku wtórnym. Zdarza się bowiem, że stan techniczny starszych bloków lub wieżowców pozostawia wiele do życzenia. Jak zatem sprawdzić, czy mieszkanie z rynku wtórnego to perełka czy wyjątkowo nietrafiony wybór? Przed decyzją o zakupie mieszkania warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Wiedzą w tym kierunku mogą podzielić się dotychczasowi właściciele lokalu. Na prośbę potencjalnego nabywcy powinni oni przedstawić m.in. plan mieszkania oraz listę remontów / przeróbek, których dokonali. Często zdarza się, że między pierwotnym planem a zastaną sytuacją istnieją spore rozbieżności. Wiele osób wielokrotnie przerabia mieszkania, zmieniając układ ścian, rozmieszczenie kabli itd. Warto także szczegółowo sprawdzić, w jakim stanie są instalacje w mieszkaniu – elektryczną oceni elektryk, a wodno-kanalizacyjną – hydraulik.
Warto jednak sięgnąć jeszcze bardziej w głąb mieszkania, aby sprawdzić stan rur. Często zdarza się, że rury w starszych budynkach są w fatalnym stanie – pełne zanieczyszczeń, częściowo niedrożne lub z pęknięciami. Aby sprawdzić, czy rury w budynku są bezpieczne, przydatna będzie np. niedroga kamera do rur. Warto jednak rozważyć, czy jej zakup na użytek własny jest zasadny – być może oszczędniej będzie zamówić u specjalisty usługę monitoringu rur. Profesjonaliści oferujący takie inspekcje z reguły posiadają wysokiej klasy sprzęt, pozwalający na dokonanie pełnej i wiarygodnej oceny stanu technicznego instalacji wodno-kanalizacyjnej. Dzięki ocenie stanu rur można z większym prawdopodobieństwem kupić mieszkanie, które nie będzie sprawiało dużych problemów eksploatacyjnych. Inną pułapką wtórnego rynku mieszkań może być jego najbliższe otoczenie. Warto z wyprzedzeniem dowiedzieć się, jaką opinią cieszy się dzielnica, w której zlokalizowane jest mieszkanie oraz kto zamieszkuje sąsiednie lokale. Taka wiedza pozwoli uniknąć zamieszkania w niebezpiecznej okolicy lub w pobliżu cieszącego się złą sławą sąsiada.
Dobrze, by w pobliżu mieszkania były miejsca parkingowe, sklepy i przystanki komunikacji miejskiej. O dobrej lokalizacji świadczą też np. zadbane skwery i trawniki czy brak dewastacji. Wybór najlepszego mieszkania nie jest łatwy, ale warto podjąć to wyzwanie, by znaleźć wspaniałe miejsce – nowy dom.