odkurzanie centralne

Projektowanie systemu odkurzania centralnego

Rozwój technologii daje nam wiele nowych możliwości, które sprawiają, że obowiązki domowe mogą być wykonywane naprawdę szybko. Niejeden właściciel nowoczesnego domu jednorodzinnego już dawno zapomniał, co oznacza na przykład szum odkurzacza.

Funkcjonalny system odkurzania

odkurzanie centralneTo wszystko za sprawą montażu systemu odkurzania centralnego – wówczas jednostka centralna znajduje się w pomieszczeniu techniczno-gospodarczym, a więc w ogóle nie słyszymy pracy odkurzacza, znajdując się w innych pokojach. System centralnego odkurzania znalazł zastosowanie w budynkach mieszkalnych, jednak początkowo stworzono go z myślą o zakładach produkcyjnych. Profesjonalne przemysłowe odkurzanie centralne pozwala bowiem na uzyskanie w halach czystego powietrza, bez zanieczyszczeń pyłowych i alergenów. Zassane przez odkurzacz powietrze jest oczyszczane i za pomocą systemu rur – wydmuchiwane poza budynek. Zaletą tego rozwiązania jest też możliwe zdalne włączanie urządzenia: dzięki temu nie musimy za każdym razem kierować się ku pomieszczeniu technicznemu, co także pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu, który możemy wykorzystać w inny sposób. Firmy specjalizujące się w instalacjach centralnego odkurzania, proponują zwykle wykonanie indywidualnego projektu, który uwzględni cechy charakterystyczne dla danego budynku.

odkurzanie centralneNa przykład – nie każdy budynek posiada piwnicę, w związku z czym trzeba wówczas znaleźć inne, równie dobre miejsce na jednostkę centralną. Zazwyczaj poleca się, aby było to pomieszczenie suche i przewiewne, a przy tym usytuowane na najniższym poziomie budynku. Montażysta powinien pamiętać też o tym, aby zachowywać minimalne odległości pomiędzy instalowaną jednostką centralną a innymi urządzeniami lub ścianą. W ten sposób zapewniony zostanie odpowiedni dostęp do pojemnika na śmieci, który stanowi przecież część jednostki centralnej. Projektując system centralnego odkurzania, należy też w odpowiedni sposób rozmieścić gniazda ssące – najlepiej, aby znajdowały się na korytarzach, w łatwo dostępnych miejscach. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, czy mocowany do gniazda wąż (o standardowej długości 9m) sięgnie do wszystkich zakamarków, które chcemy wyczyścić. Decydując się na centralne odkurzanie w zakładzie przemysłowym, nie musimy martwić się o duże koszta eksploatacji – według producentów, systemy te nie są wyjątkowo energochłonne, choć należy pamiętać o osobnym zabezpieczeniu przepięciowym oraz osobnym bezpieczniku na tablicy rozdzielczej.

Projektant centralnego odkurzania powinien zwrócić uwagę też na to, czy montowany system nie będzie kolidował z innymi instalacjami – na przykład z przewodami ogrzewania podłogowego.