centralne ogrzewanie

Projekt instalacji centralnego ogrzewania z piecem stałopalnym

Projekty instalacji centralnego ogrzewania to wciąż jedne z najpopularniejszych rozwiązań systemów grzewczych w naszych domach. Wraz ze wzrostem znaczenia OZE stopniowo odchodzimy od tradycyjnych paliw kopalnych takich jak węgiel kamienny i staramy się zastąpić je ekologicznymi źródłami ciepła, takimi jak np. ekogroszek.

Ogrzewanie i optymalna temperatura

centralne ogrzewanieNowoczesne piece w instalacjach grzewczych wykorzystują materiały przyjazne środowisku, pozwalające na poprawę jakości powietrza oraz niwelację emisji spalin. Obecnie kotły stałopalne na dobre przestały już być synonimem brudnej kotłowni, dzięki zastosowaniu nowych paliw, które są nie tylko tańsze, ale także pozwalają na systematyczne utrzymanie czystości pomieszczeń przystosowanych do armatury centralnego ogrzewania. Przed zakupem odpowiedniego pieca na potrzeby instalacji grzewczej w naszym domu musimy wiedzieć, że producenci najczęściej przystosowują je do jednego rodzaju paliwa, a więc czeka nas także przeprowadzenie researchu w zakresie efektywności energetycznej rodzaju opału. Pamiętajmy, że zastosowanie paliw zastępczych może mieć znaczny wpływ na efektywność grzewczą naszego kotła, dlatego najlepiej jest systematycznie stosować rodzaj opału zalecanego przez producenta.

centralne ogrzewanieDużą popularnością cieszą się piece z automatycznym podajnikiem, dzięki czemu niwelujemy konieczność schodzenia do kotłowni kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia, a zasobnik uzupełniamy co kilka dni. Ponadto automatyczny system zaopatrzenia źródła ogrzewania w paliwo jest znacznie efektywniejszy i wygodniejszy w obsłudze w przeciwieństwie do tradycyjnych instalacji ogrzewania. Jeżeli chodzi o centralne ogrzewanie na Śląsku, nowoczesne instalacje z kotłami stałopalnymi umożliwiają także ustawienie optymalnej temperatury w obrębie domu, dzięki czemu zyskujemy gwarancję, że nie doprowadzimy do przegrzania. Programatory tego typu zapewniają możliwość ustalenia tygodniowego harmonogramu temperatur, ponadto mogą współpracować także z domowym programatorem astronomicznym, dzięki czemu w przypadku newralgicznych zmian atmosferycznych nasz piec automatycznie dostosuje parametry ogrzewania do warunków panujących na zewnątrz.

Decydując się na zakup pieca stałopalnego wyposażonego w automatyczny podajnik zapewniamy sobie niebywały komfort użytkowania, z uwagi na fakt, że nasz wkład w obsługę instalacji ograniczać się będzie właściwie jedynie do jej uruchomienia oraz systematycznego oczyszczania popielnika. Dzięki nowoczesnym rodzajom paliwa przyczyniamy się także do poprawy efektywności energetycznej oraz jakości powietrza w naszym najbliższym otoczeniu.