Profesjonalna pielęgnacja ogrodu o każdej porze roku

Mówiąc “ogród”, każdy z nas widzi przystrzyżony, równy trawnik, przycięte krzewy i drzewka, uformowany żywopłot oraz mnóstwo pięknie kwitnących kwiatów. Słyszymy szum wody ze źródełka lub oczka wodnego oraz śpiew ptaków. Sielankowy obraz uzupełniają latające motyle.

Jak pielęgnować ogród?

pielęgnacja ogrodówWśród tych okoliczności przyrody, siedzimy na drewnianej ławce lub na leżaku i oddajemy się relaksowi. Uzyskanie takiego błogiego nastroju wymaga jednak sporej pracy. Tylko całoroczna pielęgnacja ogrodów w Warszawie pozwoli utrzymać ogród w zadbanym, atrakcyjnym stanie. Do zadań ogrodnika należy bowiem nie tylko przycinanie trawy i podlewanie roślin. Wiosną na przykład, konieczne jest wykonanie wertykulacji oraz aeracji trawnika. Najpierw powinniśmy jednak pozbyć się zalegających śmieci, patyków czy zeszłorocznych liści. Dzięki aeracji w ziemi znajdzie się więcej powietrza, które jest niezbędne roślinom do rozwoju. Ponadto wertykulacja i aeracja sprawiają, że w głąb gleby łatwiej dotrą ważne składniki odżywcze. Wraz z nadejściem wiosny, należy też przyciąć drzewa liściaste – dzięki usunięciu starych gałęzi oraz tych, które zostały uszkodzone przez wiatr, pobudzimy drzewa do wytwarzania nowych pędów. Ponadto w prosty sposób poprawimy kształt korony. Przycięte powinny zostać także krzewy ogrodowe, gdyż w ten sposób zachęcimy je do zagęszczenia się. Na odpowiednią długość należy skrócić także rośliny, które kwitną na pędach jednorocznych. Na wszystkich nowych pędach, które wypuszczą, na pewno pojawią się kwiaty.

pielęgnacja ogrodówPodczas wiosennej pielęgnacji nie powinniśmy zapomnieć też o odsłonięciu rabat i przeniesieniu liści i słomy do kompostownika. Konieczne jest też wycięcie przekwitłych kwiatostanów. Tak przygotowany ogród może czekać na nadejście prawdziwej wiosny i lata. W ciepłych miesiącach praca ogrodnika dotyczy głównie przycinania trawy i podlewania jej. Sporym uproszczeniem będzie zainstalowanie systemu nawadniającego, dzięki któremu podlewanie będzie odbywać się automatycznie. Każdego dnia o określonej przez nas porze, włączą się zraszacze i równomiernie dostarczą wodę we wszystkie miejsca. Producenci systemów nawadniających polecają je z tego względu, że dzięki nim nie ma możliwości, aby trawa rosła nierówno – do każdej części ogrodu dostarczana jest taka sama ilość wody, a więc po pewnym czasie regularnego podlewania będziemy mogli cieszyć się równym, intensywnie zielonym trawnikiem.

Ogród trzeba pielęgnować także jesienią, choć wówczas rzadko w nim przebywamy. O tej porze roku ogrodnicy skupiają się na grabieniu liści, porządkach w oczku wodnym oraz na podlewaniu roślin.