Popyt na mieszkania w dużych miastach

Nie od dzisiaj wiadomo, że mieszkania cieszą się największym zainteresowaniem w czołowych ośrodkach gospodarczych kraju. Dobra koniunktura gospodarcza przekłada się na zauważalnie wyższe zarobki, a ten czynnik jest kluczowy jeśli chodzi o saldo migracyjne. Przypływ ludności w wieku produkcyjnych napędza koniunkturę na rynku nieruchomości.

Jakie mieszkania cieszą się największą popularnością?

mieszkanieDotyczy to zarówno rynku pierwotnego, w których dominują mieszkania od firm deweloperskich, jak i również rynku wtórnego, na którym możemy znaleźć używane mieszkania sprzedawane przez osoby fizyczne. Jeśli chodzi o najlepsze mieszkania w Bydgoszczy stanowi jeden z tych ośrodków miejskich, w których popyt znacznie przekracza podaż. Na skutek takiego stanu rzeczy mamy do czynienia ze stabilizacją cen wynajmu oraz sprzedaży nieruchomości mieszkalnych. Oczywiście zdarzają się regiony, w których sytuacja jest odwrotna i znalezienie najemcy lub kupca wcale nie jest takie łatwe, ale dotyczy to zazwyczaj niezbyt dogodnych lokalizacji. Trzeba pamiętać o tym, że mieszkania oferowane na rynku mogą charakteryzować się wieloma różnymi właściwościami, które rzutują na ich końcową cenę. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na powierzchnię użytkową. Otóż największym zainteresowaniem ze strony klientów cieszą się przede wszystkim mieszkania o małej lub średniej powierzchni. Klienci nie chcą kupować dużych mieszkań, gdyż taka transakcja wymagałaby poniesienia sporego wydatku rozłożonego w krótkim czasie, a dodatkowo właściciel takiego lokum musiałby łożyć na koszty utrzymania całej tej powierzchni. O ile w przypadku budownictwa nowoczesnego, które sporo uwagi poświęca kwestii energochłonności, taki zakup miałby jeszcze rację bytu, o tyle w przypadku starego budownictwa bez kompleksowych prac termomodernizacyjnych się nie obejdzie. Konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z dostosowaniem starszego budynku do dzisiejszych standardów może zaważyć na opłacalności całego przedsięwzięcia. Kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę to liczba pomieszczeń. Oczywiście tradycyjnie sporym zainteresowaniem cieszą się kawalerki.

 

Tego rodzaju mieszkania są chętnie kupowane i wynajmowane przez młodych ludzi oraz firmy działające na rynku nieruchomości i budujące własne portfolio lokali pod wynajem. Istotną charakterystyką jest oczywiście lokalizacja. Mieszkania w blokach lub kamienicach położonych samym centrum miasta mogą osiągać naprawdę zawrotne ceny i Bydgoszcz nie jest tutaj wyjątkiem. Ceny działek zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miast od zawsze należą do najwyższych.