Podział hal stalowych

Konstrukcje stalowe są coraz chętniej wykorzystywane w przemyśle i nie tylko. Posiadają wiele istotnych zalet, których nie mają inne rozwiązania. Aby wybrać odpowiednią halę, należy kierować się późniejszym jej przeznaczeniem. Pozwoli to, na dopasowanie konstrukcji ze względu na potrzebny rodzaj rozstawu czy kształtu.

Czym wyróżniają się hale stalowe?

Głównym podziałem takich rozwiązań jest ten ze względu na konstrukcje główne. Wśród nich można wyróżnić stalowe kratownice. Jest to najbardziej popularny rodzaj. Wykorzystywany jest do nowoczesnych hal produkcyjnych, magazynowych czy do obiektów przemysłowych. Są idealnym rozwiązanie do dużych powierzchni, ale posiadających małą wysokość. Ich konstrukcje opierają się na kratownicach, jak sama nazwa wskazuje. W tej konstrukcji zużycie stali jest mniejsze, aniżeli w innych rozwiązaniach. Optymalna konstrukcja stalowa typu kratownica posiada wysokość minimum 6 metrów i rozpiętość wynoszącą co najmniej 15 metrów. Jej system pozwala na wysoką wytrzymałość i dużą stabilizację. Jest łatwa w montażu i demontażu, przez co doskonale sprawdzi się w miejscach, gdzie planowana jest późniejsza inwestycja i przebudowa. Innym systemem są konstrukcje stalowe blachownice nazywane ramowymi blachownicami. Podstawą ich są ramy blachowe posiadające przekroje dwuetowe, które mają zmienną wysokość środnika. Taka konstrukcja ramowa składa się ze słupów i dźwigarów wykonanych z profili gorącowalcowanych, cienkościennych lub spawanych oraz z płatwi i szyn z profili zimnogiętych. Ten rodzaj konstrukcji w przeciwieństwie do poprzednich stosuje się przy obiektach o maksymalnej rozpiętości 25 metrów i największej wysokości wynoszącej 6 metrów. Ten rodzaj konstrukcji cechuje się wykorzystaniem zintegrowanych belek, dzięki czemu możliwe jest powiększenie hali od wewnątrz.

Innym podziałem takich systemów konstrukcyjnych jest podział ze względu na kształt konstrukcji. Wśród nich są hale jednonawowe oraz wielonawowe. Różnica w zastosowaniu polega na tym, że jednonawowe wykorzystywane są na mniejszych powierzchniach. Jednak w przypadku istniejącej potrzeby wybudowania większego obiektu stosuje się wielonawowe. Istnieją w niej ściany działowe, dzięki którym można oddzielić duży obiekt na kilka mniejszych części. Taka opcja wykorzystywana jest w przemyśle, gdzie przedsiębiorcy chcą oddzielić halę ze względu na zastosowanie, jak na przykład podział na halę magazynowo-produkcyjną. Kształt konstrukcji uzależniony jest od rodzaju obiektu i powierzchni użytkowej, która będzie stosowana do różnych celów. Jeśli chodzi o hale stalowe śląskie województwo pełne jest tego rodzaju obiektów. Ze względu na teren przemysłowy firmy decydują się na takie inwestycje, planując jednocześnie powiększenie ich w przyszłości.

Producenci hal stalowych cieszą się dużą popularnością, a przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z takich rozwiązań. Wśród rodzajów hal stalowych można znaleźć wiele dzieląc je ze względu na kształt czy zastosowana konstrukcję. Użycie konkretnej konstrukcji uzależnione jest od wielkości obiektów, jakie chce się wybudować.