koparka

Podstawowe informacje o koparce

Niedoceniana, a zarazem bardzo potrzebna. Bez jej pomocy wszystkie budowy i remonty byłyby kłopotliwe oraz trwałyby znacznie dłużej. Mowa oczywiście o niezbędniku podczas robót ziemnych — koparce. Budowa, zastosowanie, funkcje i możliwości użytkowania koparki to podstawowe cechy, które powinniśmy znać, jeśli chcemy zgłębić temat tej maszyny.

Jak zbudowana jest koparka?

 

minikoparkaPierwsze pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć, brzmi: Czym jest i jak w ogóle działa koparka? Są one na tyle zróżnicowane, że ciężko byłoby opisać wszystkie, ze względu na różnorodne możliwości ich zastosowania. Posiadają jednak cechy wspólne. Jedną z nich jest obecność podwozia oraz nadwozia — czyli miejsca na silnik i urządzenie sterujące, którym zarządza operator koparki. Ze względu na rodzaj wykonywanej pracy koparki można podzielić na te, które pracują w sposób ciągły, oraz pracujące w sposób przerywany. Poszczególne rodzaje koparek ze względu na ich przeznaczenie oraz budowę pozwalają dynamicznie – a co za tym idzie – bardziej wydajnie pracować. Ma to niemałe znaczenie dla czasu wykonywanej pracy, zwłaszcza podczas prac ziemnych czy w dużych firmach przemysłowych lub też transportujących rozmaite materiały, które najpierw należy odpowiednio załadować.

koparkaZe względu na szerokie zastosowanie, koparki różnią się między sobą zarówno kształtem, jak i rodzajem napędu, a także sposobem sterowania. Do najbardziej powszechnych silników tych maszyn zalicza się te spalinowe i elektryczne. Jeśli chodzi o sterowanie, to sprawa jest również dosyć zróżnicowana. Istnieją metody sterowania mechanicznego, elektrycznego, hydraulicznego oraz pneumatycznego. Ciekawą i coraz bardziej popularną opcją jest możliwość wynajmu koparki. Jest to świetne rozwiązanie dla firm, które nie chcą inwestować w kupno ze względu na koszty przekraczające ich możliwości. Bywa również tak, że usługi wymagające ciężkiego sprzętu, świadczone są przez nią na tyle rzadko, że byłoby to bardzo nieekonomiczne. Ze względu na środki finansowe oraz potrzeby, niektóre firmy oferujące wynajem umożliwiają wypożyczenie minikoparki. Jest ona znacznie mniejsza i mniej skomplikowana w obsłudze.

Odpowiedni dobór koparki, zależnie od prac, do których będzie ona potrzebna, powinien zależeć od fachowca lub osoby, która posiada kwalifikacje operatora. W ten sposób można uniknąć ryzyka nieprawidłowego użytkowania koparki podczas wynajmu oraz mieć pewność, że praca czy dane zlecenie będzie wykonane bezpiecznie, a wynajmowana koparka nie zostanie w żaden sposób uszkodzona czy też zanieczyszczona.