Piece, które pospolicie nazywa się kozami obecnie wracają do łask. Takie piece kozy mogą być wykonane zarówno ze stali, jak i dobrze znanego żeliwa. Obecnie takie piece bardzo dobrze zastępują kominki w salonie. Nie tylko są dobry, dodatkowym źródłem ciepła, ale również pełnią walory dekoracyjne w mieszkaniu lub domu.
Piece kozy – ciepło w całym domu
Obecnie kominki, których montaż bardzo często wiąże się z kosztownym montażem, stają się mniej popularne. Wiele osób decyduje się na biokominki, czy właśnie na piece kozy. Należy także doliczyć, że specjalne akcesoria do kominków nie należą do tanich, podobnie jest jeśli chodzi o kratki kominkowe.
Dlatego, jednym z aspektów, dla których ludzie decydują się na piece kozy to jest cena. Jednak ważną również kwestią, jeśli zdecydujemy się ma takie atrakcyjne piece kozy jest to, czym w nich palić. Oczywiście najczęstszym rozwiązaniem jest drewno. Piece powstają głównie, aby właśnie spalać w nich ten rodzaj paliwa, czy podobny brykiet drzewny. Czasem niektórzy producenci dopuszczają do stosowania w ich piecach również brykiet z węgla kamiennego lub węgla brunatnego.
Wracając jednak do drewna, to najlepszym gatunkiem drzewa jest klon, buk, akacja, brzoza, jesion czy wiąz. Drewno, które wykorzystuje się do spalania w tego rodzaju piecach powinno mieć wilgotność na poziomie od piętnastu do dwudziestu procent. Wtedy jest wręcz idealne, aby spalać go w takiej kozie grzewczej w domu. Drewno, które posiada taką wilgotność mocno się nie dymi, nie ma problemu z rozpalaniem, jak i z brudzeniem się paleniska czy smoleniem szyby w drzwiczkach pieca.
Na rynku również można spotkać piece kozy, które mogą być opalane peletem. Właśnie tego rodzaju kozy grzewcze nadają się idealne do salonów. Najczęściej piece te są wyposażane w dodatkowe urządzenia, które służą do regulacji ognia, jak i w automatyczne podajniki do paliwa. Takie urządzenia dostarczają pelet z zasobnika do komory spalania, dzięki czemu piece opalane właśnie tym rodzajem paliwa są po prostu bardziej wydajne.
Także piece te posiadają specjalny wyciąg dymu, dzięki czemu można bez problemu regulować ogień. Podobne mechanizmy można znaleźć we wspominanych wcześniej biokominkach. Piece, które opala się peletem mają sprawność ponad osiemdziesięciu procent. Poza tym ich moc wynosi od dwóch i pół kilowatów do dwudziestu dwóch kilowatów.
To na jaki piec się zdecydujemy i czym on będzie opalany zależy tylko i wyłącznie od naszej kwestii. Często o wyborze decydują kwestie finansowe, a czasem upodobania i to co będzie pasowało nam do wnętrza.