Piece kominkowe – koza

Ogrzewanie domu to przysłowiowy „twardy orzech do zgryzienia”. Jest to kosztowne i jest wiele ku temu możliwości. Kiedyś używało się do tego pieców kaflowych, z kolei aktualnie używa się przede wszystkim ogrzewania centralnego. Pozwala ono na ogrzanie wielu pomieszczeń jednocześnie i wydaje się być względnie oszczędne. Są jednak sposoby na jeszcze większe obniżenie kosztów opału.

Energooszczędne kominki kozy

kozy kominkiBardzo popularnym ostatnio sposobem jest zakup pieców kominkowych. Są one wykorzystywane do miejscowego ogrzewania konkretnych pomieszczeń, co może znacznie obniżyć ogólne koszta ogrzewania domu. Jeżeli zakupuje się tego typu piec w celu ogrzewania domu trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego moc. Kierując się wiedzą teoretyczną na ogrzanie 10 metrów kwadratowych potrzebny jest 1kW. Natomiast piece typu koza, które znajdują się na rynku wahają się od 3 do 17 kW. Jest to duży przedział, zarówno osiąganej mocy, jak i proponowanych cen. Warto jednak pamiętać, że te najbardziej wydajne kominki kozy osiągają swoją najwyższą moc, czyli na przykład 17 kW tylko w momencie kulminacyjnym. Warto w takim przypadku sprawdzić również moc nominalną, która pomoże sprawdzić średnią moc, która jest wykorzystywana przy konkretnym piecu.

kozy kominkiPrzy zakupie warto być również świadomym tego, że tego typu piece ogrzewane są raczej drewnem, bardzo rzadko się zdarza, żeby był dostępny piec koza z możliwością opalania drewnem. Przy wyborze kominka należy się również zainteresować czasem spalania drewna. W przypadku takiego kominka, przy pełnym załadunku i ograniczonym dostępie powietrza drewno nie powinno się spalać poniżej ośmiu godzin. Najlepszą opcją jest utrzymanie żaru przez kilkanaście godzin, ale to dotyka tylko najbardziej wydajne kominki kozy. Aby zoptymalizować efekty osiągane podczas użycia pieców kominkowych warto użyć termostatu. Jest to urządzenie, które pozwala dowolnie regulować przekrój wlotu powietrza. Piece kominkowe można dopasować nie tylko względem potrzeb związanych z ogrzaniem konkretnego pomieszczenia, ale również pod względem wizerunku – powinien on przede wszystkim dopasować się do stylu panującego w całym pomieszczeniu.

Z tego względu warto zapoznać się z pełną ofertą producentów – kominki różnią się zarówno pod względem koloru, wielkości, jak i kształtu. Można znaleźć zarówno piece, które idealnie odpowiadają nowoczesnemu designowi, jak i klasyczne piece kaflowe i żeliwne, które wciąż swoim wyglądem interesują wiele osób. Kominek typu koza ma bardzo wiele zalet, dlatego nie ma powodu, by się dziwić rosnącemu zainteresowaniu z nimi związanemu.