okleiny meblowe

Okleiny meblowe – charakterystyka

Wybór odpowiednich mebli pasujących do pomieszczenia nie jest łatwe. Z jednej strony jest dostępnych wiele materiałów, wzorów i kształtów, więc zadanie powinno być łatwe. Jednak im większy wybór tym dłużej będziemy się zastanawiać nad tym co kupić.

Okleiny i odnawianie mebli

okleiny mebloweCzasem mimo namysłu kupujemy coś, co nie do końca się nam podoba. Czasem chcemy odświeżyć wygląd swoich mebli czy zamaskować na nich zarysowania. Bywa też tak, że meble dostępne w sklepach nam nie do końca nie odpowiadają. Co wtedy możemy zrobić? Rozwiązanie stanowią okleiny meblowe. Jest to coś w rodzaju naklejki czy tapety. Posiadają one warstwę z klejem, dzięki czemu od razu są gotowe do użycia. Taka okleina dostępna jest w wielu wariantach. Możemy ją podzielić ze względu na przeznaczenie, na przykład na okleiny do drewna, szkła, czy tworzywa sztucznego. Podział będzie także ze względu na wygląd. Okleiny meblowe mogą imitować naturalne materiały takie jak drewno, kamień czy blacha, mogą jednak być fantazyjne w różne wzory, złote czy srebrne. Jak się obchodzić z taką okleiną? To bardzo proste. Trzeba ją jedynie dociąć na wymiar i przykleić na oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię mebla. Nie trzeba kupować specjalistycznych narzędzi, czekać na wyschnięcie kleju, czy czytać o tym, jak stosować takie okleiny.

okleiny mebloweMeble z okleiną można spokojnie myć, ale szorowanie czy używanie agresywnych środków myjących nie jest polecane. Gdzie się sprawdzą okleiny meblowe? Na pewno to tańsza alternatywa od zakupu nowych mebli. Czasem na przykład szafka wygląda bardzo atrakcyjnie, jednak jej drzwiczki mają uszkodzony róg, czy w okolicy zamka widać liczne zarysowania. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie okleiny. Wybieramy taką w kolorze naturalnego drewna z jakiego jest zrobiona szafka, przez to całość będzie wyglądała jakby nie było tam nic robione. Czasem zależy nam jednak nie na naturalnym efekcie, ale na kontrastowym, czy spektakularnym. Wtedy możemy wybrać okleiny z kolorowymi wzorami, imitujące srebrną powierzchnię, czy z grafikami. Nadają się one idealnie do pokoju dziecięcego czy młodzieżowego, gdzie można pozwolić sobie na liczne eksperymenty. Okleiny sprawdzą się także we wnętrzach nowoczesnych, czy podczas remontu. Nie zawsze chcemy wymieniać wszystkie meble, a chcemy coś zmienić w pomieszczeniu.

Wtedy możemy zamontować taką okleinę na blacie stołu, frontach szafek, czy na parapetach. Dzięki temu zyskają one nowy wygląd, a my tanim kosztem odświeżymy swoje pomieszczenie. Na pewno nie ma lepszego i tańszego rozwiązania w kwestii renowacji mebli niż okleiny.