sztuczna trawa

Od czego zależy cena sztucznej trawy?

Sztuczna trawa dawniej była rzadko wykorzystywana przez klientów. Można ją było zobaczyć na polach mini golfa, przy placach zabaw dla dzieci, niektórzy kładli ją też na balkonie zamiast płytek, co było tańszą opcją. To się jednak zmieniło. Obecnie sztuczna trawa nie tylko doskonale imituje tę prawdziwą, ale jest także bardzo trwała.

Nowoczesna sztuczna trawa

sztuczna trawaNie będzie się stale podwijać na końcach, a źdźbła nie będą robić się coraz bardziej płaskie. W sklepach ogrodniczych, czy bezpośrednio u producentów można zobaczyć różne odmiany sztucznej trawy, zarówno te tańsze, jak i droższe. Od czego zatem zależy cena? Pierwszym przykładem może być tania wykładzina – sztuczna trawa w tej odsłonie będzie dosyć rzadka. Im bardziej gęsta, zbita jest struktura trawy syntetycznej tym będzie ona droższa. Gęsty trawnik wygląda bardziej realistyczny i jest przyjemny w dotyku. Rzadszy rozstaw ,,źdźbeł” sprawdzi się za to podczas jej użytkowania w sklepach, czy na targach. Wtedy wszelkie zanieczyszczenia nie będą wchodziły we włókna trawy i łatwiej będzie można je usunąć. Druga kwestia to długość trawy. Zwykle ta krótko ,,przystrzyżona” jest tańsza niż dłuższa. Krótka, gęsta trawa świetnie się sprawdzi jako wykładzina do domu, za to dłuższe, rzadsze źdźbła będą pasować na taras czy do ogrodu.

sztuczna trawaTrzecia kwestia to wygląd trawy. Im bardziej realistyczny tym cena trawy może być wyższa. Sztuczna trawa powinna mieć świeży, soczysty zielony kolor, może być także cieniowana, to znaczy na ,,trawniku” będą widoczne jaśniejsze i ciemniejsze odcienie. Wiadomo, że trawa w ogrodzie nigdy nie ma idealnie równego koloru. Dzięki zastosowaniu refleksów o ton jaśniejszych/ciemniejszych od całości na pewno sprawi, że wszystko będzie lepiej wyglądać. Czwarta kwestia to oczywiście trwałość i jakość wykonania. Sztuczna trawa może być wykonana z cienkiego, kiepskiego pod względem jakości tworzywa, przez co w krótkim czasie przestanie dobrze się prezentować. Z kolei dobrzy producenci, dający wieloletnią gwarancję na swoje produkty, tworzą trawę odporną na deszcz, ogień i działanie promieniu UV. Taką trawę warto ,,grabić” plastikowymi grabiami lub szczotką, by podnieść jej źdźbła i usunąć zanieczyszczenia. W ten sposób szybko się odświeży jej wygląd.

Reasumując, cena trawy zależy od długości, gęstości, koloru i jakości. Gęste, długie, realistyczne trawniki dobrej jakości będą droższe, od tych krótkich, cienkich, szybko tracących dobry wygląd. Warto zatem celować w nieco droższe, ale lepsze jakościowo opcje przy kupowaniu trawy syntetycznej.