Aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie budynku zimą, konieczna jest właściwa izolacja termiczna obiektu. To dzięki niej ciepłe powietrze nie będzie uciekało z pomieszczeń, co przełoży się na zmniejszenie zużycia energii wykorzystywanej przez system grzewczy.
Ocieplenie natryskowe i specjalistyczny sprzęt
Zatem podstawą dla uzyskania ekonomiczności budynku jest wyjątkowo szczelna i dokładna izolacja termiczna. Nie powinna posiadać spoin ani mostków termicznych. W jaki sposób możemy taką izolację uzyskać? Wiele zależy od zastosowanego materiału. Najlepszą opcją wydaje się pianka PUR, ponieważ pozwala na stworzenie izolacji bez żadnych łączeń, co nie jest możliwe w przypadku styropianu czy wełny mineralnej. Taką piankę aplikuje się za pomocą specjalnej metody, jaką jest ocieplenie natryskowe lubuskie to województwo, w którym już niemal każda ekipa budowlano-remontowa z większego miasta posiada własny specjalistyczny sprzęt do przeprowadzania ocieplania metodą natryskową. Sprzęt ten składa się z dwóch pomp, węży oraz pistoletu natryskowego. Taka pianka składa się bowiem najczęściej z dwóch składników, które są wprowadzane do agregatu oddzielnie, a mieszane są ze sobą dopiero w ostatnim etapie – podczas rozpylania pod ciśnieniem. Dzięki temu uzyskują one najlepsze swoje właściwości.
Wiele wskazuje na to, że pianka komórkowa stanowi doskonałą alternatywę dla ocieplania za pomocą innych, tradycyjnych technik. Te – na przykład styropian czy wełna mineralna – obecnie stają się już przestarzałe. Rozwój technologii sprawia, że możemy korzystać z nowoczesnych sposobów ocieplania, które przynoszą o wiele lepsze efekty. Dlatego właśnie natryskowe ocieplanie pianką zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Za kilka lat prawdopodobnie stanowić będzie to jedyną wybieraną metodę izolacji termicznej. Oczywiście skuteczność izolacji zależy od tego, czy zastosujemy właściwą piankę – może być ona bowiem otwarto- lub zamkniętokomórkowa. Ta druga sprawdza się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, ponieważ dzięki zamkniętym porom nie przepuszcza wody. Jest też wyjątkowo odporna na ściskanie oraz zmienne temperatury. Piankę zamkniętokomórkową powinniśmy wykorzystać do ocieplania dachów, stropodachów lub fundamentów. Z kolei pianka otwartokomórkowa sprawdzi się przy docieplaniu starych budynków. Przepuszcza ona wilgoć i charakteryzuje się dobrą izolacją akustyczną.
Ponadto nie obciąża konstrukcji obiektu budowlanego. Ocieplanie natryskowe za pomocą pianki PUR to szereg zalet. Warto więc wybierać to nowoczesne rozwiązanie, ponieważ w porównaniu z przestarzałymi metodami nie ma ono sobie równych.