wkręty na torx

Nowoczesne wkręty do drewna TORX

Pomimo coraz większego zainteresowania stalowymi płytkami łączącymi drewniane elementy więźby dachowej, wielu wykonawców wciąż wybiera bardziej klasyczne rozwiązania. Wśród nich są między innymi śruby, gwoździe czy wkręty, wykonane z hartowanej, odpornej na korozję biologiczną i chemiczną stali.

Wkręty do budowy

wkręty na torxOgromną zaletą podłużnych łączników jest to, że możemy zastosować ich kilka w niedalekiej odległości, dzięki czemu zapewnimy jeszcze większą sztywność całej konstrukcji. Zdecydowanie bardzo innowacyjnym i nowoczesnym systemem, zastępującym lub wzmacniającym standardowe połączenia ciesielskie, są hartowane wkręty torx. Laikom może wydawać się, że w niczym nie różnią się one od standardowych rozwiązań, jednak nie jest to prawda. Producent tego rodzaju łączników zaprojektował je w bardzo przemyślany sposób. Technolodzy i inżynierowie postanowili zoptymalizować gwintowany, samowiercący gwóźdź w taki sposób, aby po pierwsze lepiej współgrał z cała konstrukcją, a po drugie był mniej awaryjny podczas montażu. Wkręty na torx do drewna mają zoptymalizowaną całą swoja budowę. Ich główka jest zakończona specjalnym wgłębieniem torx, które zapewnia optymalne przeniesienie sił pochodzących z wkrętarki na łącznik. Gniazdo sprawia, że bity (końcówki elektronarzędzi) zużywają się znacznie wolniej, przez co możemy rzadziej je wymieniać, oszczędzając w ten sposób pieniądze.

wkręty na torxZe względu na tak specyficznie profilowane wgłębienie, nie ma możliwości użycia bita, który nie będzie odpowiednio dopasowany. Dzięki temu minimalizujemy możliwość wystąpienia uszkodzenia główki. Pod spodem głowicy wkręta producent umieścił użebrowanie, którego zadaniem jest jeszcze lepsze zakotwienie łącznika w drewnianym elemencie. Cały rdzeń również jest profilowany w odpowiedni sposób, co sprawia, że montaż elementów jest znacznie szybszy i prostszy. Koniec nie jest standardowym ostrzem. Zamiast tego rozwiązania, samowiercąca końcówka jest wykonana przy użyciu frezarki, co sprawia, że możemy zredukować powstawanie rys i pęknięć materiału oraz znacznie prościej jest nam wycentrować łącznik. Wkręty na torx są bardzo ciekawym rozwiązaniem. Ich cena nie jest bardzo wysoka, dlatego możemy nimi zastąpić standardowe rozwiązania, bez zbędnego podwyższania kosztów całej inwestycji. Tego rodzaju łączniki nadają się zarówno do miękkiego drewna np. sosny, jak i twardych płyt OSB lub sklejki.

Są dostępne w różnych wariantach długości, dlatego możemy przy ich pomocy mocować okładziny dachowe, podłogowe i ścienne lub bardziej gabarytowe elementy konstrukcyjne więźb dachowych (krokwie, murłaty, słupy itd.).