Każdy dach składa się z kilku warstw, które dopiero w połączeniu ze sobą tworzą solidną, stabilną, a przede wszystkim bezpieczną konstrukcję. Jednym z owych elementów, który tworzy bardzo istotną warstwę dachu jest niewątpliwie membrana dachowa, której podstawową funkcją jest ochrona izolacji termicznej przed destrukcyjnym działaniem wilgoci.
Membrany na płaskie dachy
Z czego tworzy się membranę i jakie dodatkowe funkcje ona pełni? Na samym wstępie należy zauważyć, że wiele osób myli membrany z foliami dachowymi. Prawda jest jednak taka, iż są to dwa zupełnie inne produkty. Specjaliści zalecają dziś stosowanie paroprzepuszczalnych membran, ponieważ w przeciwieństwie do niskoparopszepuszczalnych folii, zapewniają one dachom odpowiednią cyrkulację powietrza, a więc skuteczniej odprowadzają szkodliwą wilgoć, która może uszkadzać konstrukcje dachu (wilgotne drewno z czasem może zacząć gnić, podobnie zresztą jak inne materiały izolacyjne). Nowoczesne membrany dachowe PVC złożone są z trzech podstawowych warstw: głównej warstwy funkcyjnej oraz dwóch warstw ochronnych, które chronią wnętrze membrany przed uszkodzeniem. Podstawową funkcją membran, jak już wiadomo, jest ochrona konstrukcji dachu przed wilgocią docierającą z zewnątrz. Membrana odprowadza jednak również wilgoć z ocieplenia, które powstało wewnątrz domu. Membrana nie tylko nie pozwala więc wnikać wodzie w konstrukcję dachu, ale również odprowadza ona już nagromadzoną wilgoć, która wytrąca się we wnętrzu domu. Podczas wybierania membrany należy zwrócić szczególną uwagę na jej podstawowe parametry.
Produkty najwyższej jakości wyróżniają się m.in.: wodoszczelnością, wysokim stopniem przepuszczania party (wyrażony jest on współczynnikiem SD), wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne (cecha ta jest bardzo ważna, ułatwia i przyspiesza montaż). W sprzedaży dostępnych jest bardzo wiele rodzajów membran, jeśli mamy jakieś wątpliwości odnośnie zakupów, warto zwrócić się o pomoc do fachowca, który z pewnością pomoże nam przy wyborze pożądanego produktu. Montaż membrany wymaga specjalistycznej wiedzy i pewnych umiejętności, najlepiej więc wynająć wówczas specjalistów, którzy ułożą materiał prawidłowo. Układanie membrany powinno zaczynać się tuż po ukończeniu budowy głównej więzi dachowej, która jest rdzeniem całej konstrukcji. Pasy membrany rozwija wówczas się wzdłuż więzi, a następnie przytwierdza się je do krokwi dachowych za pomocą profesjonalnych zszywek. Dobrze zamontowana membrana posłuży nam przez wiele lat. Warto przy tym zaznaczyć, że choć zakup owego materiału wiąże się z pewnym wydatkiem, to jednak inwestycja ta zwróci nam się w przyszłości i wpłynie pozytywnie na komfort życia domowników.
Dzięki owej warstwie izolacyjnej, nie będziemy mieli problemu z wilgocią, a konstrukcja naszego dachu pozostanie stabilna i wytrzymała. Materiał ochroni konstrukcję naszego domu przed zalaniem oraz uniemożliwi powstawanie szkodliwych grzybów czy pleśni.