grzejniki energooszczędne

Nowoczesne grzejniki energooszczędne – olejowe czy konwekcyjne?

Aby ogrzewanie domowych pomieszczeń było jak najbardziej ekonomiczne, należy zadbać o nowoczesny grzejnik energooszczędny. Rodzajów urządzeń tego typu jest kilka – począwszy od grzejników olejowych aż po sprzęt konwekcyjny. Do tego ostatniego zaliczają się zarówno innowacyjne grzejniki panelowe, jak i najprostsze farelki, które sprawdzą się jedynie w budynkach rzadko użytkowanych – działkowych czy letniskowych.

Praktyczne grzejniki konwekcyjne

grzejniki energooszczędneWiększość grzejników olejowych jest przenośnych – wyposażono je w koła, które ułatwiają transport. Konstrukcje tych urządzeń przypominają nieco kaloryfer, gdyż ich przód stanowi żebrowana powierzchnia. Waga modelu olejowego wynosi od kilku do kilkunastu kilogramów. Zasada działania urządzenia tego rodzaju jest prosta – za pomocą energii elektrycznej nagrzewany jest znajdujący się w środku grzejnika olej. To pierwsza wada modelu tego typu, gdyż jego zawartość ogrzewana jest wolno, przez co trzeba długo poczekać, zanim urządzenie zacznie oddawać ciepło. Zaletą grzejników olejowych jest jednak wydłużony czas grzania – po odłączeniu sprzętu od zasilania można długo cieszyć się ciepłym pomieszczeniem. Wyposażenie modelu olejowego w termostat sprawi, że sprzęt sam odłącza zasilanie po nagrzaniu do wyznaczonej temperatury, co pozwala na dużą oszczędność energii.

grzejniki energooszczędneInnym udogodnieniem może być opcja timera, dzięki której użytkownik ustawia godzinę włączenia sprzętu, który nagrzewa mieszkanie jeszcze przed przybyciem do niego lokatorów. W przeciwieństwie do modeli olejowych, nowoczesne grzejniki energooszczędne konwekcyjne nagrzewają się bardzo szybko. To zasługa medium przekazującego ciepło, którym nie jest długo ogrzewający się olej, lecz powietrze zasysane przez urządzenie z dołu i oddawane – nagrzane – górą. Specyfiką grzejników konwekcyjnych jest szybkie wychładzanie się sprzętu po jego odłączeniu od prądu. Warto pamiętać o tym, że modele tego rodzaju wysuszają powietrze, jednak ten efekt można łatwo ograniczyć stosując nawilżacze. Wybór nowoczesnego grzejnika energooszczędnego zależy od oczekiwań użytkownika. Jeśli zależy mu na błyskawicznym nagrzewaniu się urządzenia, najlepiej jeśli wybierze model konwekcyjny.

Innowacyjne grzejniki energooszczędne tego rodzaju występują w bardzo wielu odmianach i są wyposażone w najnowsze technologie – sterowanie za pomocą Wi-Fi, programowanie pięcio- lub siedmiodniowe i nie tylko. Osobom, którym zależy na utrzymaniu właściwej wilgotności pomieszczenia, można polecić grzejniki olejowe, które długo oddają zakumulowane ciepło.