iniekcja ciśnieniowa

Nowoczesna iniekcja ciśnieniowa

Dostawanie się wody wewnątrz budynku jest jednym z częstszych problemów jakie możemy napotkać w naszych budynkach. Woda często przenika do wszelkich szczelin, ubytków czy wadliwie zamontowanych elementów w konstrukcji. Skutkuje to potem we wsiąkaniu wody wewnątrz samej betonowej konstrukcji.

Jak przebiega iniekcja ciśnieniowa?

iniekcja ciśnieniowaTa z kolei tworzy tam sieć kanałów, które z czasem będą się pogłębiać i beton będzie pęcznieć tym samym znacząco redukując jego wytrzymałość. Zawilgocenie może być więc względnie niebezpieczne na dłuższą metę. Chociaż jego krótkofalowe efekty nie wydają się zbyt groźne, ale i tak są uciążliwe. Przedostająca się do wnętrza wilgoć wpływa na jakość powietrza, które staje się duszne i śmierdzące. Rzeczy suszone w takich pomieszczeniach będą nasiąkać wilgocią powietrza i posiadać nieprzyjemny zapach. Dodatkowo zawilgocone ściany generują więcej chłodu i słabo trzymają ciepło. Może to wyniknąć w zwiększeniu kosztów za ogrzewanie i obniżeniu średniej temperatury w budynku. Często pozostawiamy problem tak po prostu by sobie był, gdyż obawiamy się zbyt dużych kosztów naprawy takiej izolacji. Rozkopanie terenu przy fundamentach i odpowiednie ich odsłonięcie nie brzmi zbyt zachęcająco i raczej kosztownie. Jednak nie jest to jedyny sposób w takiej sytuacji. Jeśli uszkodzenia nie są bardzo znaczące, a polega to jedynie na pęknięciach i szczelinach, to fachowa iniekcja ciśnieniowa potrafi zdziałać cuda. Jest to metoda praktycznie nieinwazyjna.

iniekcja ciśnieniowaPolega ona na wykonaniu odpowiedniej ilości wywierconych otworów w miejscach przy pęknięciu. Muszą być one odpowiednio głębokie by dosięgać zarówno uszkodzeń, jak i warstwy izolacyjnej. Następnie poprzez takie otwory wtłacza się do ściany materiał izolujący, którym najczęściej jest żywica epoksydowa, lub poliuretanowa. Skutecznie wypełnia ona wszelkie szczeliny i pęknięcia, przy tym także uzupełniając warstwę izolacyjną. W momencie gdy materiał wtłaczany do ściany stężeje, ściana będzie znów kompletnie izolowana od niszczycielskich efektów wody. Jest to metoda zdecydowanie mniej inwazyjna niż wykonywanie wykopów w celu odsłonięcia fundamentów danego budynku. Wymaga ona znacznie mniej pracy i jest bardzo skuteczna. Jednak potrzebni są dobrze przeszkoleni ludzie, gdyż źle wykonana iniekcja może znacznie zredukować żywotność ściany.

Nie powinniśmy się jednak o to martwić, gdyż zabiegi tego typu wykonują zwykle renomowane firmy ze sporym doświadczeniem. Jest to jeszcze na tyle niepopularna metoda wymagająca specjalistycznego sprzętu, że nie zdążyli się jeszcze rozpowszechnić jej amatorzy.