instalacje fotowoltaiczne na dachu

Niższe rachunki a fotowoltaika

W czasach szalejącej inflacji ceny wielu produktów wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu do cen sprzed roku. W związku z tym wiele osób ma problemy ze spłatą kredytów, a nawet z zakupem codziennych produktów spożywczych. na niektóre z cen nie mamy żadnego wpływu – nie my ustalamy stopy procentowe, nie zawsze znajdziemy tańszy odpowiednik czy możemy zwlekać z zakupem np. nowej pralki, bo stara całkiem padła.

Jednak są rachunki które można obniżyć

instalacje fotowoltaiczneSą to opłaty za energię elektryczną, czasem także za ogrzewanie (w zależności od rodzaju pieca). Jak to zrobić? Tu wkracza montaż fotowoltaiki w Łochowie. Panele słoneczne zwykle instaluje się na dachu, rzadziej na gruncie. Działają one od razu – wystarczy sprawdzić czy wszystko jest właściwie podłączone z domową instalacją i gotowe. Fotowoltaika pozwala na darmową produkcję prądu ze słońca. Promienie słoneczne padające na solary zmieniają je w energię elektryczną, którą wykorzystujemy w budynku. Średniej wielkości gospodarstwo domowe może płacić nawet kilkaset złotych rachunku za sam prąd, a jeśli korzysta z pompy ciepła, ogrzewania na podczerwień, czy innego systemu grzewczego pobierającego energię to rachunki sięgają i kilku tysięcy. Mając solary można zaoszczędzić np. tyle ile wynoszą miesięczne wydatki na inne media (woda, śmieci, gaz, Internet).

instalacje fotowoltaiczne na dachuŻeby zakup paneli był bardziej opłacalny to od państwa czy z Unii Europejskiej można otrzymać korzystne dotacje, sięgające nawet kilkunastu tysięcy złotych. W ten sposób dostępność solarów wzrasta i więcej właścicieli domów może sobie na nie pozwolić. Co jeszcze można żeby obniżyć rachunki na prąd? Można zadbać o to by wykorzystywać energooszczędne sprzęty w domu. Zamiana zwykłych żarówek na te ledowe, starych urządzeń AGD na te nowoczesne znacząco wpłynie na zużycie energii. Warto też wprowadzić w swoje życie kilka dobrych nawyków np. odłączanie ładowarek po naładowaniu telefonu lub laptopa, wyłączaniu światła z pokoju z którego się wychodzi, czy korzystanie z tańszych taryf energii. Są to małe nawyki, ale zsumowanie ich pod koniec miesiąca przełoży się na realne oszczędności. Jakie by one nie były – w czasie inflacji każda złotówka jest na wagę złota.

Dzięki fotowoltaice można znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną – nikt tego nie podważy. Mając w zanadrzu dotacje czy bezzwrotne pożyczki można zamontować wydajną, nowoczesną instalację solarną która sprawi, że w ogóle nie będziemy kupować prądu z sieci wspólnej – a to jest korzystne finansowo.