piec nadmuchowy

Magazynowy system grzewczy generujący oszczędności

Magazyny przedsiębiorstw przemysłowych zajmują bardzo często naprawdę sporą przestrzeń, która oczywiście wymaga ogrzewania. Z pewnością wielu właścicieli firm martwi się kosztami, jakie poniesie właśnie w tym temacie. Poszukują więc rozwiązań, które wiązałyby się z uzyskaniem oszczędności.

Co dają nam piece nadmuchowe?

piec nadmuchowyZ tego punktu widzenia korzystną metodą ogrzewania będzie piec nadmuchowy do magazynu. To dlatego, że jego użytkowanie nie wiąże się ze stworzeniem rozbudowanej instalacji C.O, a wręcz przeciwnie. Piece nadmuchowe charakteryzują się prostą budową, a przy tym są łatwe w montażu, jak i w obsłudze. Ponadto nie musimy zastanawiać się nad tym, jakie paliwo sprawdzi się najlepiej – piece nadmuchowe mogą być napędzane przez dowolny opał stały. Najczęściej polecany jest węgiel, miał węglowy, jak i pellet, trociny lub odpady drzewne. Dzięki piecom nadmuchowym powietrze może być ogrzane do 140 st. C. System rur wentylacyjnych pozwala na rozprowadzenie tego ciepła w każdy zakamarek dużego pomieszczenia. Po ochłodzeniu powietrza, może ono powrócić kanałami wywiewnymi z powrotem do pieca, a wówczas proces ogrzewania odbywa się ponownie.

piec nadmuchowyProducenci wśród zalet tego rozwiązania wymieniają szybkość działania – według ich zapewnień, pomieszczenie może zostać nagrzane w raptem kilka lub kilkanaście minut. Obok niskich kosztów eksploatacji piece nadmuchowe są polecane także dlatego, że są bardzo proste w konserwacji – brak grzejników i instalacji wodnej sprawia, że nie występują korozje elementów metalowych ani wycieki wody. System ogrzewania charakteryzuje się też cichą pracą. Przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu takiej metody ogrzewania, warto zobaczyć, na jakich elementach opiera się cały system. Obok pieca nadmuchowego i wspomnianych już kanałów nawiewnych oraz wywiewnych, niezbędna jest także czerpnia powietrza zewnętrznego, komin spalinowy, kratki wywiewne, nawiewniki sufitowe i zawory wentylacyjne, a także sterownik centralny – tutaj najczęściej wykorzystuje się termostat pomieszczeniowy wyposażony w tygodniowy programator. Weźmy pod uwagę także to, że konieczne będzie przechowywanie paliwa stałego – warto więc zadbać o pomieszczenie, które posłuży za magazyn do opału.

Piece nadmuchowe mogą być z powodzeniem wykorzystywane także latem, do chłodzenia powietrza – to możliwe dzięki zamontowaniu do pieca chłodnicy kanałowej oraz połączeniu systemu z zewnętrznym agregatem chłodniczym. Należy pamiętać też o odpowiednim ustawieniu przepustnic. W ten sposób zapewnimy odpowiedni obieg schłodzonego powietrza w pomieszczeniu.