izolacja przeciwwilgociowa

Który materiał hydroizolacyjny warto wybrać?

Po postawieniu fundamentów oraz murów domu, możemy zająć się teraz ich hydroizolacją. Jest to, obok izolacji cieplnej, podstawowa ochrona murów, której jakość wykonania będzie miała wpływ na to, czy w czasie użytkowania domu mury będą skutecznie odseparowane od negatywnego działania czynników zewnętrznych, takich jak woda gruntowa.

Różne metody izolacji przeciwwilgociowej w domach

izolacja przeciwwilgociowa Tylko dokładna izolacja przeciwwilgociowa zapobiegnie powstawaniu zjawiska wilgoci kapilarnej, polegającego na tym, że woda z gruntu wsiąka w mury i przemieszcza się wyżej, powodując zawilgocenie pomieszczeń na parterze lub nawet na kolejnych piętrach. Mówiąc o dokładnej izolacji przeciwwilgociowej, uwzględnić należy zarówno izolację pionową, jak i poziomą. Pierwsza z nich zakładana jest na powierzchni ścian fundamentowych. Do jej podstawowych zadań należy zatrzymanie wody gruntowej oraz wody opadowej przed wniknięciem w mury. Izolacja taka musi być więc wykonana precyzyjnie i w każdym miejscu musi przylegać szczelnie do podłoża. Aby więc było to możliwe, upewnijmy się, czy ściany są równe, co pozwoli na gładkie przyleganie materiału izolacyjnego. W zależności od tego, na jakim gruncie znajduje się nasz fundament, wybrać możemy lekką izolację przeciwwilgociową (ta sprawdza się przy piaskach i żwirach), średnią lub ciężką izolację przeciwwodną.

izolacja przeciwwilgociowaDwie ostatnie są konieczne wówczas, gdy grunt jest spoisty (składa się na przykład z gliny). Każda z izolacji może być wykonana z dowolnego materiału izolacyjnego, choć najczęściej wybierana jest papa. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku izolacji fundamentowej, nie możemy zastosować papy na osnowie tekturowej, gdyż nie będzie ona skuteczna w zatrzymywaniu wody. Nasz wybór ograniczmy więc do papy na osnowie poliestrowej. Jest ona przeznaczona do zgrzewania i odznacza się dużą wytrzymałością mechaniczną. Jeżeli zdecydujemy się na inny materiał, może to być na przykład masa bitumiczna lub polimerowa – to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na łatwym nakładaniu izolacji. Masę tego typu można nałożyć pędzlem lub pacą. Nakładanie równomierne pozwala na dobre wypełnienie nierówności podłoża.

Właściwości hydroizolacyjne posiadają także niektóre rodzaje tynków – głównie dwuskładnikowe zaprawy mineralne. Możemy wziąć pod uwagę też folię polietylenową, ale pamiętajmy, że powinna mieć ona odpowiednią grubość – zwykła czarna folia budowlana w żadnej mierze nie sprawdzi się do hydroizolacji murów. Z pewnością dokładna izolacja przeciwwilgociowa skutecznie ochroni nasz dom przed wodą gruntową oraz niepożądanym działaniem wilgoci.