Jednym z ulubionych krzewów, które są uprawiane w Polskich ogrodach, a także widnieją na balonach i tarasach to hortensje. To skupisko kwiatów w mniejszych jak i większych odmianach. Hortensje są najczęściej używane jako ozdobne krzewy na zacienione lub półcieniste i wilgotne zakątki działek i budynków.
Zachwycają swoim wyglądem jak i zapachem nie jednego miłośnika ogrodu
Jak je uprawiać, by stale były w świetnej kondycji i czego unikać? Po pierwsze hortensje mają różne wymagania co do nasłonecznienia stanowiska. W pełnym słońcu i półcieniu świetnie będzie rosnąć hortensja krzewiasta i bukietowa. Natomiast ogrodowa, piłkowana i pnąca najlepiej w półcieniu. Najbardziej cieniolubne są hortensje dębolistne oraz pnące. Kiedy nie mamy pojęcia jaki gatunek akurat mamy przed sobą, najlepiej wsadzić je do półcienia. Ważne jest również to, by do małych ogrodów wybierać niskie odmiany, zbyt duże sprawią, że nie będzie to dobrze wyglądać. Wiotkość pędów hortensji zależy od odmiany, ale także nawożenia, może być również efektem przenawożenia azotem. A jak podwiązać hortensje? Najlepiej zasadzić je przy ogrodzeniach bądź murkach, by pędy mogły się o nie luźno opierać. Młode hortensje można przywiązać do palików wbitych w ziemię, bądź użyć specjalnych metalowych obręczy, ale trzeba je ustawić wiosną, najlepiej po cięciu hortensji. Jeśli chodzi o hortensje pnące to najlepiej zasadzić je przy altanach, pergolach bądź wysokich murach — potrzebują one wysokich i solidnych podpór.
Jaka ziemia dla tych krzewów będzie najlepsza? Wszystkie są kwasolubne, oznacza to, że powinny mieć taką glebę. Niski odczyn pH gleby ma również ogromny wpływ na kolor kwiatów, czym intensywniejszy tym przebarwiają się na kolory niebieski, różowy i czerwony, w zależności od rodzaju kwiatów. Kolejne z nurtujących pytań to czym nawozić hortensję? Najczęściej robi się to 2-3 razy od maja do połowy lipca. Używa się do tego specjalnych dedykowanych preparatów. Do pierwszego nawożenia w maju można zastosować zamiennie siarczan amonu, zawiera on dużo azotu, który dodatkowo zakwasza glebę. Jak podlewać królową ogrodu? Doskonała jest deszczówka, którą można zbierać np. w beczkach. Hortensje lubią zarówno wilgoć w glebie jak i wilgotne powietrze. Nie trzeba ich oczywiście podlewać codziennie, zwykle wystarcza im woda z opadów. Jeśli jednak widzimy, że gleba robi się sucha, od razu ją podlejmy. Polski producent hortensji od którego kupimy sadzonkę, powinien nadmienić nam coś o jej uprawie. Na opakowaniu też możemy znaleźć przydatne, krótkie informacje jak o nią dbać.
Podsumowując, każde z krzewów które posiadamy w ogrodzie, wymaga odpowiedniej troski i ręki. W tym hortensja przez wielu uznawana za królową. Warto co nieco się o jej uprawie dowiedzieć, by latem cieszyć się jej bujnym kwiatostanem. Stosując się do powyższych wskazówek, można mieć pewność, że będzie najpiękniejszym krzewem spośród wszystkich.