stalowa hala przemysłowa

Jaki jest podział hal stalowych?

Hale stalowe, ze względu na swoją funkcjonalność, cieszą się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. Jest to bardzo często spotykane rozwiązanie w budownictwie przemysłowym, ponieważ są łatwe w rozbudowie i przystosowaniu ich pod konkretne wymagania. Hale stalowe, w zależności od przeznaczenia, różnią się od siebie wieloma elementami.

Typy hal stalowych

hala stalowaRodzajów hal stalowych jest wiele. Głównym czynnikiem ich rozróżniania to konstrukcja, uzależniona od przeznaczenia obiektu. Konstrukcje hal stalowych posiadają komplety ram blachownicowych, które mają zmienną wysokość środnika oraz dodatkowe usztywnienia służące do oporu wobec silnych wiatrów. Takie konstrukcje określane są mianem stalowych kratownic lub dźwigarów kratowych. W tym przypadku zużycie stali jest znacznie mniejsze aniżeli przy konstrukcjach ramowych. Dzięki takiej budowie można w lepszy sposób wykorzystać większą ilość przestrzeni. Zaleta takiego rozwiązania to przede wszystkim wytrzymałość i stabilność, przy jednoczesnej niskiej wadze. Konstrukcja jest łatwa w montażu oraz przy ewentualnej późniejszej przebudowie. Obiekty wykonane z tego budulca nie mają ograniczeń co do wysokości.

stalowa hala przemysłowaInnym rodzajem są stalowe blachownice, nazywane również ramowymi blachownicami. Głównymi elementami w nich są ramy blachownicowe o przekrojach dwuteowych i podobnie jak w poprzednich – zmiennej wysokości środnika. Konstrukcja składa się ze słupów, a także dźwigarów zrobionych z profili gorącowalcowanych, cienkościennych czy spawanych. Taki rodzaj konstrukcji stosuje się przy rozpiętości budynku do 25 m i wysokości do 6 m. Innym podziałem hal jest ze względu na kształt konstrukcji. Wśród nich można znaleźć hale jedno- oraz wielonawowe. Pierwszy rodzaj najczęściej stosuje się ze względu na swoją rozpiętość. Obie wersję mogą mieć różne dachy – płaskie, jednospadowe czy dwuspadowe. Dachy dwuspadowe należą do najbardziej ekonomicznych rozwiązań. W ich przypadku stosuje się kąt nachylenia około 10 stopni. Dachy jednospadowe wykorzystywane są przez osoby budujące małe hale, ponieważ bardzo często w ich przypadku pojawia się instalacja fotowoltaiczna. Idealny kąt nachylenia to 6 stopni. Hale stalowe w łódzkim dla przedsiębiorstw cieszą się dużą popularnością, ponieważ dzięki ich różnorodności można wybrać odpowiedni rodzaj dla profilu działalności firmy.

Decydując się na hale stalowe ze względu na ekonomiczność, łatwy montaż, a także możliwość zmiany w późniejszym okresie można wybierać w ich różnych rodzajach. Przede wszystkim wybór uzależniony jest od tego, jaką chcemy konstrukcję i jaki dach byłby najlepszym rozwiązaniem. W małych obiektach sprawdzą się jednonawowe, zaś w większych — wielonawowe. Dodatkowo na takach jednospadowych można umieścić instalację fotowoltaiczną, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze.