Jak wykonać szpachlowanie?

Szpachlowanie to czynność, od której zależy gładkość ścian i sufitów. Równa powierzchnia wygląda estetycznie, łatwo się ją maluje, nie będzie się ona brudziła. Jeśli ściana jest nierówna to będą się na niej robiły smugi farby, a ekstremalnych przypadkach mogą się na wybrzuszeniach gromadzić zanieczyszczenia, na przykład kurz.

Szpachlowanie sufitu krok po kroku

szpachlowanie sufituCałość z pewnością nie będzie wyglądała dobrze. Dlatego też warto jest przygotować sobie narzędzia i produkty do szpachlowania, a następnie zabrać się do pracy. Co będzie nam potrzebne? Na pewno liczy się sama szpachla do betonu, można zastosować również preparat gruntujący szpachlę, jednak nie jest to wymagane. Do tego dochodzą narzędzia do szpachlowania, czyli szpachelka, a do tego gąbka do szlifowania, mieszadło i miejsce na rozrobienie zaprawy. Szpachla jest w postaci proszku, więc należy ją połączyć z wodą zgodnie z instrukcją na opakowaniu, w sprzedaży, są też gotowe gładzie szpachlowe. Przy małych ilościach można wymieszać szpachlę szpachelką, przy większych ilościach stosuje się profesjonalne mieszadła, czy też wykorzystuje się wiertarkę, również dobrze mieszkającą.

szpachlowanie sufituŚciany i sufitu przygotowane do szpachlowania powinny być gładkie, to znaczy nie posiadające wgłębień, rys, czy wystających elementów, jak gwoździ i kołki. Żłobienia trzeba wypełnić masą przed szpachlowaniem. Potem będzie się jeszcze raz szpachlowało, żeby powierzchnia była gładka. Wgłębienia można wypełniać szpachlą, czy też stosować specjalne wypełniacze do szczelin lub masy epoksydowe do niewielkich dziur. Kiedy wszystkie otwory są ,,zaklejone” można przejść do szpachlowania całej powierzchni. Należy robić do sprawnie i szybko. Mimo iż masa nie zastyga błyskawicznie to im dłużej czekamy z poprawkami tym gorzej to będzie wyglądało. Najlepiej zacząć i skończyć szpachlowanie sufitu jednej powierzchni bez przerw. Szczególnie czas jest ważny, kiedy stosujemy zaprawę gruntującą, bo wtedy szpachlę nakłada się jeśli jest jeszcze wilgotna. Nakładanie szpachli nigdy nie będzie idealne, ale nie można pozwolić sobie na duże nierówności. Te mniejsze będą potem zeszlifowane przy pomocy gąbki lub papieru ściernego. Robi się to delikatnie, żeby nie wykonać przy tym kolejnych nierówności.

Tak przygotowaną zaszpachlowaną ścianę można pozostawić do wyschnięcia. Na szpachlę można nakładać impregnat lub od razu przejść do kładzenia dekoracyjnych tynków, malowania, kładzenia paneli przestrzennych z gipsu. Wszystko zależy od planu wystroju wnętrza. Dobre przygotowanie ścian i sufitów zwiększa estetykę pomieszczenia.