huśtawka dziecięca na placu

Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw?

Plac zabaw, jako miejsce dla dzieci, musi być nie tylko atrakcyjny, ale przede wszystkim bezpieczny. Rodzice muszą wiedzieć, że ich pociecha może się tam bawić bez obaw o urazy. Żeby tak się stało, to trzeba nie tylko kupować odpowiednie urządzenia i akcesoria, ale także je właściwie zamontować, konserwować je regularnie, jak również zadbać o otoczenie całego obiektu.

Bezpieczne strefa zabawy dla dzieci

place zabaw dla dzieci Jak to zrobić prawidłowo? Na pewno liczy się to co wybierzemy na ładne place zabaw dla dzieci od producenta. Niby każda huśtawka czy piaskownica mają być bezpieczne, w końcu to produkty dla najmłodszych, ale różnie z tym bywa. Trzeba wybierać to, co nie posiada ostrych krawędzi, drzazg, ani małych elementów które mogą odpaść. Jeśli elementy są z drewna, to musi być ono na gładko oszlifowane, bez żadnych zadziorów o które dziecko mogłoby się skaleczyć. Najlepsze są rzeczy mające zaokrąglone, łagodne krawędzie – urządzenia nie muszą mieć kształtu koła, czy jajka, ważne by nie było ostrego rogu o który można się walnąć. Jeśli urządzenie ma elementy ruchome, to muszą być one duże, tak by dziecko nie mogło połknąć jakiejś ich części. A co z montażem? Tu najczęściej stosuje się betonowe kotwy. Na nogach huśtawek czy zjeżdżalni są metalowe elementy które wbija się w ziemię, a następnie zalewa betonem.

huśtawka dziecięca na placuDzięki temu wszystko jest stabilnie i nie ma ryzyka, że się przewróci np. podczas silnego wiatru. Same elementy miedzy sobą też są mocowane przy pomocy metalu – zwykle stali nierdzewnej. Są to np. metalowe haki, obręcze, śruby, czy nitonakrętki. Każda z nich musi być zabezpieczona przed działaniem wilgoci (tak by nie rdzewiała), a także dobrze osadzona (wkręcona, przybita) do danej rzeczy. warto regularnie sprawdzać stan placu zabaw, tak by było wiadomo,że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Drewno nie butwieje, nic się nie rusza, siedziska huśtawek nie pękły, a piasek nie jest na tyle zabrudzony, że trzeba byłoby go wymieniać. Im częściej jest to użytkowany plac i im bardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych (np. nie ma blisko żadnego budynku czy zadaszenia chroniącego przed wiatrem i śniegiem), tym częściej trzeba przeprowadzać inspekcje.

Reasumując, miejsce zabaw dla dzieci musi być kolorowe, ciekawe, zachęcające do rozrywki, ale także bardzo bezpieczne. Solidne mocowanie w ziemi każdego sprzętu, konserwacja jego, jak i regularne przeglądy sprawiają, że dany plac zachowa na długo dobry wygląd. Dzięki temu będzie on doceniany i polecany tak samo przez rodziców, jak również przez ich dzieci.