pranie wykładzin dywanowych

Jak sprawnie wyprać wykładzinę lub dywan?

Elegancka wykładzina w biurze, czy miękki dywan w salonie sprawiają, że pomieszczenie staje się ładniejsze, estetyczniej urządzone i przytulniejsze. Dywan czy wykładzina nie muszą być wcale drogie, by były ozdobą pomieszczenia, a szeroki wybór wzorów i kolorów sprawia, że można dobrać je do każdego pomieszczenia. Warto jednak zadbać o ich czystość.

Ekstrakcyjne pranie wykładzin

pranie wykładzin dywanowych Brudny dywan nie tylko brzydko wygląda, ale może także nieprzyjemnie pachnieć, a w jego włóknach będą rozwijały się roztocza. To szczególnie niebezpieczne dla alergików, którzy cierpią na kaszel, łzawiące oczy, czy pokrzywkę spowodowaną kurzem lub roztoczami. Jak zatem utrzymać dywan lub wykładzinę w idealnym stanie? Ważne jest jego częste odkurzanie, przynajmniej raz na tydzień. W ten sposób usuwa się powierzchniowe zabrudzenia, które osadzają się każdego dnia. Częste odkurzanie sprawia, że kurz nie wnika coraz głębiej w strukturę tkaniny, więc łatwo go usunąć. Warto odkurzać zgodnie z ułożeniem włókien na tkaniny, szczególnie w przypadku grubszych dywanów z dłuższym włosiem. W ten sposób na dywanie nie będzie widać ,,pasów”, czyli fragmentów w których włókna ułożyły się w inną stronę niż zwykle. Dywan warto też wytrzepać np. na balkonie lub trzepaku.

pranie wykładzin dywanowych Kolejna kwestia to odświeżanie dywanu. Można do tego stosować domowe sposoby (np. płatki mydlane lub soda), jak również gotowe preparat czyszczące w formie proszków i płynów. Sproszkowane produkty rozsypuje się na dywanie, można je także ,,wczesać” np. przy użyciu szczotki. Potem zwykle po pół godziny trzeba je odkurzyć. w przypadku płynów to rozrabia się je z wodą, moczy się w płynie gąbkę i szoruje dywan. W ten sposób można pozbyć się nieprzyjemnego zapachu dywanu, jak również usunąć większość plam. W przypadku zalania czy zaplamienia wykładziny najlepiej jest od razu ją osuszyć i wyczyścić np. zebrać resztki jedzenia papierowym ręcznikiem. W ten sposób plama zostanie na powierzchni tkanin i łatwiej będzie ją usunąć. Warto jednak pamiętać, że najlepsze efekty da profesjonalne pranie wykładzin dywanowych w Warszawie. Fachowcy zajmują się praniem ekstrakcyjnym, czyli podciśnieniowym praniem na mokro.

Taki rodzaj czyszczenia pozwala nie tylko na usuwanie plam i brzydkich zapachów, ale także na eliminację roztoczy i odświeżenie koloru materiału (który z czasem blaknie, szarzeje ze względu na dużą ilość kurzu ukrytego głęboko we włóknach). Elegancki dywan lub nowoczesna wykładzina po praniu ekstrakcyjnym będą wyglądały jak nowe i znowu staną się ozdobą każdego pomieszczenia.