Rozróżnienie materiałów do izolacji pomieszczeń może być dla niektórych osób zagadką. Jednak jeśli zadba się o ich właściwy dobór oraz dobre wykonanie wygłuszającej instalacji, to na długo można cieszyć się spokojem w swoim domu lub biurze. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób tworzy się wytłumiające dźwięki instalacje. Nie musi być to wcale droga inwestycja. Wystarczy pamiętać o kilku przydatnych zasadach, które pozwolą skutecznie i niedużym kosztem zapewnić sobie ciszę w pomieszczeniach.
Kiedy warto zrobić izolację akustyczną?
Wygłuszanie mieszkania to ważna kwestia dla wielu osób. Tyczy się to zwłaszcza sytuacji, w których problemem są często imprezujący sąsiedzi, w budynku przeprowadza się remonty lub sąsiedztwo lokum stanowi ruchliwa ulica czy lokale gastronomiczne. Przed przenikaniem nadmiernych decybeli i wyższych częstotliwości dźwięków skutecznie ochroni prawidłowo wykonana izolacja akustyczna ścian wewnętrznych. Struktury paneli lub wełny mineralnej, które są specjalnie dedykowane do takich zadań, stłumią wszelkie potencjalne nieprzyjemne dla uszu lokatorów odgłosy. O izolacji akustycznej warto pomyśleć już na etapie projektu. Najłatwiej jest ją bowiem wykonać przy samej budowie czy remoncie, kiedy mieszkanie nie zostało jeszcze wykończone. Jeśli już dojdzie do zastawienia go meblami, to ciężko będzie przekopywać je od nowa.
Obecnie warto też zapytać firmę projektującą lokum, w jaki sposób podejmowane są działania wygłuszające, ponieważ większość tego typu przedsiębiorstw ma obowiązek zapewnić, choć minimalne wartości izolacyjności akustycznej. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić na własnych dodatkowych pracach. Ważnym aspektem przy wykonywaniu jakichkolwiek działań izolujących dźwięki z przestrzeni jest szczelność. Przegrody o dobrym poziomie izolacyjności akustycznej niewiele bowiem pomogą, jeśli nie będą szczelne. Na tym etapie warto sprawdzić okna. To one odpowiadają w dużym stopniu za to, czy mieszkanie będzie dobrze wygłuszone.
Przyczyną złej akustyki w pomieszczeniu bywa brak szczelności okien. Dlatego najlepszym ich typem będą modele z nowoczesnymi uszczelkami. By lokum posiadało dobrą akustykę, warto uszczelnić też ściany. Popularnym i niedrogim sposobem będzie w tym wypadku wymurowanie dodatkowej warstwy, oddzielonej od ściany pierwotnej poprzez cienką warstwę materiału izolacyjnego. Skutecznie stłumi to dźwięki zarówno pochodzące z lokum, jak i z zewnątrz. Nie wolno zapominać też o wygłuszeniu sufitu lub podłogi — w zależności od tego, która kondygnacja wydaje się akustycznie problematyczna.