Nie bez powodu płyty dekoracyjne z betonu określa się mianem marmuru XXI wieku. Są piękne w swojej surowości, dają wiele możliwości aranżacyjnych, a przy tym doskonale prezentują się na ścianie. To niebanalny sposób na udekorowanie mieszkania, jak również restauracji, baru, biura czy sali konferencyjnej.
Betonowe płyty dobrze założone
W jaki sposób montuje się płyty betonowe? Czy ich założenie wymaga specjalnych uprawnień? Beton to klasyka materiałów budowlanych. Z definicji to nic innego jak sztuczny kamień. Powstaje w procesie zmieszania spoiwa (cementu), wypełniacza (kruszywo) i wody. Jest to najbardziej popularny materiał budowlany we współczesnym budownictwie. W ostatnim czasie jednak stał się również pożądanym materiałem dekoracyjnym, zwłaszcza we wnętrzach utrzymanych w stylu industrialnym. Betonowe płyty dekoracyjne są stosunkowo ciężkie (wiele zależy od ich grubości). A zatem zanim przystąpi się ich montażu, koniecznie trzeba się upewnić, czy ściana wytrzyma takie obciążenie (najlepiej, by była nośna). Jeśli ściana jest wykonana z płyt kartonowo-gipsowych niezbędne jest jej dodatkowe wzmocnienie. Następny krok to wybór sposobu montażu. Betonowe płyty dekoracyjne można mocować na kotwie chemicznej (o ile ściana jest murowana). W tym systemie możliwe jest ich układanie w zależności od upodobań, np. na styk lub z zachowaniem dystansu między płytami. Drugi sposób montażu zakłada wykorzystanie specjalnych wieszaków bez potrzeby ich klejenia. Niezbędne są w tym przypadku śruby oraz listwy montażowe. Takie sposób założenia płyt betonowych pozwala na ich wielokrotne zakładanie i zdejmowanie. Nie jest to możliwe, gdy zdecydujemy się na dwuetapowy system montażu płyt betonowych.
Niektórzy producenci zalecają wyłącznie klejenie płyt betonowych. Jest to najłatwiejszy sposób ich montażu, ale ściana w tym przypadku musi być dobrze przygotowana, by płyty nie odpadły. Powinna być szorstka, surowa. Nie może jej pokrywać żadna warstwa farby ani gładki tynk. Przed przystąpieniem do klejenia, ścianę oraz tylną powierzchnię płyty należy zagruntować. Potrzebny będzie również klej cementowy odkształcalny (jego konkretny typ najczęściej poleca producent płyt). Klej nakłada się w dwóch etapach – najpierw warstwą kontaktową, następnie warstwą klejenia. Dekoracyjnych płyt betonowych nie wolno kleić na placki, bo to zwiększa ryzyko ich uszkodzenia i odpadnięcia. Betonowe płyty dekoracyjne bardzo dobrze się prezentują, jednak najczęściej decydujemy się je montować na dłuższy czas. A to oznacza, że lepiej na nich nie oszczędzać. Im ich jakość lepsza, tym płyty będą solidniejsze i bardziej efektowne (niektóre z nich wykonuje się ręcznie, co gwarantuje ich unikalność).
Bardzo istotny jest też montaż. Zanim do niego przystąpimy, warto upewnić się, co na ten temat mówi producent. Jeśli nie mamy doświadczenia w pracach remontowych, lepiej też położenie płyt zlecić firmie remontowej.