szafa na wymiar

Jak dobrze zaprojektować szafę na wymiar?

Wiele osób decyduje się na zamówienie u stolarza szafy na wymiar. Takie rozwiązanie jest może droższe od konwencjonalnych mebli, jakich wiele kupić można w popularnych sieciówkach, niemniej ma zdecydowanie więcej zalet.

Szafa na indywidualne zamówienie

szafa na wymiarBy jednak szafa spełniała nasze wymagania i była idealnie dopasowana do mieszkania, musi być właściwie zaprojektowana. Jak to zrobić z głową? Kiedy zleca się wykonanie szafy na wymiar, najczęściej stolarz dysponuje wieloma gotowymi projektami. Są one oczywiście bardzo przydatne, bo można zobaczyć efekty pracy fachowca i się zainspirować, jednak korzystanie z takich szablonów nie jest obligatoryjne. Szafa na wymiar bowiem właśnie ma tę zaletę, że jest odpowiedzią na indywidualne potrzeby inwestora i jego rodziny. A zatem nie tylko fronty muszą być dopasowane do jego koncepcji i pasować do wystroju wnętrza, ale też samo wnętrza mebla powinno być właściwie zaprojektowane. Wiele bowiem zależy od tego, czyje rzeczy będą w niej przechowywane. Czy ma to być szafa dla dziecka, które nie ma w swojej garderobie długich sukni i garniturów, czy może mebel przeznaczony jest do sypialni małżeństwa, w której para będzie mieć swoje ubrania.

szafa na wymiarJeszcze innego pomysłu wymaga projekt szafy na wymiar, która stać ma w przedpokoju. W niej najczęściej, obok kurtek i ubrań sezonowych, gromadzi się niezbędne w gospodarstwie domowym sprzęty, np. odkurzacz, deskę do prasowania, suszarkę do bielizny, drabinę, skrzynkę z narzędziami. Wymagają one specjalnych wnęk, które trzeba uwzględnić w trakcie koncepcji tworzenia mebla. Przestrzeń w szafie też musi być dobrze przemyślana. Najniżej poleca się ulokować szuflady lub wysuwane kosze (idealne do przechowywania czapek, szalików i rękawiczek), wyżej – ok. 55 cm półki, a u samego szczytu – półkę na całą szerokość szafy (można na nich trzymać kartony, plecaki lub rzeczy używane sezonowo, np. łyżwy). Nie bez znaczenia jest też front szafy. Jeśli dysponujemy pomieszczeniem o małym metrażu, idealne będą drzwi przesuwne. Warto też rozważyć montaż na ich powierzchni dużego lustra, które optycznie powiększy wnętrze. Z kolei w dziecięcym pokoju można zastosować specjalne naklejki z bohaterami ulubionych bajek. Szafa na wymiar daje możliwość maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni.

Jest wykonana z dobrej jakości elementów. Wytrzyma próbę czasu, a co za tym idzie, nie będzie konieczności jej wymiany w krótkim czasie. To zatem inwestycja w produkt wysokiej jakości, idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Pozwala też na oryginalność i innowacyjność.