Osoby szukające idealnego projektu domu zazwyczaj przeglądają liczne katalogi biur architektonicznych. Patrzą na wizualizację budynku, rozkład i wielkość pomieszczeń, jak również na mozliwość adaptacji projektu. Porównują je ze sobą, rozważają wszystkie za i przeciw. Mało kto jednak zastanawia się nad tym, jak taki szkic w ogóle powstaje i co architekci biorą pod uwagę podczas jego tworzenia.
Profesjonalna praca architekta
Na pewno liczy się popularność konkretnych projektów które się wcześniej pojawiały. Architekci widzą np. że klienci celują w domu mniejsze/większe, czy wolą poddasze użytkowe czy nie, czy częściej decydują się na projekty z jednym lub dwoma garażami. Ważna jest znajomość najnowszych trendów budowlanych, tak by móc się do nich dopasować, choć wiadomo, że proste, klasyczne projekty także będą miały wzięcie. Druga ważna rzecz to rozkład pomieszczeń i ich rozmiar. Renomowane biuro projektowe z Opola wie, jak to powinno wyglądać. Jedni cenią kuchnie otwarte inni wolą te zamykane. Zawsze jednak warto postawić np. na dwie łazienki lub łazienkę i dodatkową toaletę. Możliwość zabudowy poddasza, nawet jeśli nie zostanie od razu wykorzystana przez klientów, także jest w cenie. Nie może być tak, że jeden pokój to malutka klitka, a salon ma 30 metrów, które zostaną niewykorzystane. Klienci są coraz bardziej świadomi i wiedzą, że nie ma co inwestować w patodeweloperkę.
W Internecie roi się od projektów mieszkań, które składają się z ogromnego korytarza i maleńkich pokojów, mają kształt trójkąta czy skosy tak duże, że nie da się nic postawić przy jednej ze ścian. Takich projektów trzeba unikać. Kolejna kwestia to rozmieszczenie instalacji. Większość klientów nie zwraca na to uwagę, zakładają, że elektryk czy hydraulik wszystko podłączą. Nic bardziej mylnego! Architekt musi na projekcie zaznaczyć gdzie będą kontakty czy ujęcia wody, a fachowcy są jedynie od tego by wykonać wszystko zgodnie z wytycznymi. zawsze lepiej niż jest więcej kontaktów niż mniej, w końcu dostęp prądu potrzebny jest na stałe np. do lodówki, do lamp, jak również niezbędne jest miejsce do ładowania telefonów, czy komputera. Z kolei instalacje w kuchni i łazience muszą zapewniać i dostęp do wody, jak i odprowadzenie nieczystości.
Jak widać, praca architekta wcale nie jest taka łatwa. Musi on podążać za zmieniającymi się trendami, ale również wykazać się swoją wiedzą i kreatywnością. Stworzyć dom piękny i funkcjonalny, z odpowiednimi pomieszczeniami i dobrym rozmieszczeniem instalacji. Takie zadanie projektowe warto powierzyć fachowcom.