Ile kosztuje wiercenie studni?

W obecnym czasie coraz większa liczba osób stara się ograniczyć koszty związane z wykorzystaniem wody. Jednym z lepszych sposobów, aby to osiągnąć, jest korzystanie z zasobów wody czerpanej ze studni. Najbardziej opłacalną inwestycją, mogłaby się okazać studnia głębinowa.

Koszty wiercenia studni

Biorąc pod uwagę bowiem niewątpliwe zalety, które są ściśle związane z wykorzystywaniem takiej właśnie studni, koszt jej budowy wydaje się być śmiesznie niski. Wpływa to bardzo pozytywnie na popularność, jaką cieszy się w ostatnim czasie skuteczne wiercenie studni – podkarpacie jest tym regionem, gdzie jest zdecydowanie najwięcej firm je wykonujących. Obecnie koszty związane z budową studni wierconej ograniczają się w zdecydowanej większości wypadków do 260-300 zł za wykonany metr odwiertu. Należy przy tym pamiętać że sama głębokość wykonanego odwiertu nie zależy od preferencji przyszłego użytkownika studni, ale przede wszystkim od położenia wód głębinowych. Zazwyczaj jednak głębokość studni głębinowej mieści się na poziomie średnio ok 10 metrów, w związku z czym średni koszt wykonania samego odwiertu pod powstanie studni to 2600 do 3000 zł. Koszty te jednak nie są ostatecznym kosztem związanym z budową studni głębinowej. Należy do nich doliczyć również koszt zakupu pompy głębinowej, jak i samego zbiornika hydroforowego. Do tego jeszcze konieczne doliczenie jest koszt zakupu odpowiedniej rury poliuretanowej, która to stanowiłaby skuteczne zabezpieczenie powstałego odwiertu pod budowę studni. Koszty te, pomimo tego, że mogą się wydawać dosyć wysokie, tak naprawdę już po krótkim czasie użytkowania studni mogą się zwrócić. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że korzystanie z tej studni nie jest obwarowane praktycznie żadnymi kosztami, oprócz tymi związanymi z wykorzystaniem energii elektrycznej, koniecznej do zasilenia pompy głębinowej.

Są to jednak koszty znikome oraz nieporównywalne w porównaniu z tymi, które są obecnie związane z wykorzystaniem wody użytkowej z miejskich wodociągów. Koszty tej inwestycji zazwyczaj więc bardzo szybko się zwracają i to w okresie maksymalnie dwóch lat. Od pewnego czasu, coraz większa liczba osób zestresowanych jest korzystaniem ze studni, szczególnie tej głębinowej. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób, na ograniczenie typowych kosztów, które są związane z wykorzystaniem wody użytkowej, czerpanej z miejskiej sieci wodociągowej. Ważne jednak, aby zlecić utworzenie takiej właśnie studni profesjonalistom, co pozwoli ustrzec się problemów z jej działaniem w przyszłości.

Po więcej informacji na temat wiercenia studni zapraszamy na www.studniesanok.pl – odpowiemy na Państwa pytania!