projektowanie wnętrz

Ile kosztuje projektowanie wnętrz?

Powszechnie uważa się, że korzystanie z usług specjalistów z dziedziny aranżacji wnętrz jest kosztowne. Z drugiej strony coraz więcej osób przyznaje się, że o pomoc w urządzaniu mieszkania poprosili projektanta lub dekoratora. Jest też dosyć liczne grono, które choć widzi potrzebę inwestycji w projektowanie wnętrz, nie decyduje się na nią ze strachu przed wysokim rachunkiem.

Projektowanie wnętrz – zapłacimy dużo?

projektowanie wnętrzA jak wygląda to w rzeczywistości? Co jest faktem, a co jedynie powtarzanym jak mantra mitem? Już na samym początku warto ustalić, że kwota jaką życzy sobie architekt wnętrz za projekt i jego realizację zależy przede wszystkim od metrażu mieszkania i zakresu usług. Projektowanie wnętrz bądź co bądź jest czasochłonnym procesem. Wymaga sporo dokładnych pomiarów i obliczeń, konceptu, wizualizacji oraz uwzględnienia w tym wszystkim dostępnego budżetu wraz z oczekiwaniami i gustem domowników. Prawda jest też taka, że projektowanie wnętrz w każdym stylu w Trójmieście rządzi się innym cennikiem na przykład w Trójmieście i innym w poszczególnych częściach kraju. Może okazać się, że usługa taka będzie kosztować w Gdańsku o nawet kilkanaście procent mniej niż w stolicy, biorąc pod uwagę podobne warunki lokalowe. Zazwyczaj projektant wnętrz na początku wstępnie wycenia swoją pracę, gdy wie jaką przestrzeń ma do zaaranżowania i jakie wyzwania go czekają. Z pewnością faktem jest, znacznie bardziej opłaca się od razu zdecydować się na projekt całego domu czy mieszkania, niż robić to na raty. W ujęciu całościowym usługa ta może wynieść od dwóch do około pięciu czy też sześciu procent. W przypadku jednego pomieszczenia kwota ta ustalana jest indywidualnie. Z pewnością musimy liczyć się z tym, że najwięcej zapłacimy z projekt łazienki, która jest trudnym i czasochłonnym pomieszczeniem pod względem aranżacji. Szacuje się, że jest to kwota wynosząca około dwieście pięćdziesiąt złotych za metr kwadratowy. Warto pamiętać, że każdy projektant wnętrz ma określone kontakty w branży i jest w stanie załatwić swoim klientom znacznie korzystniejsze ceny, niż te dostępne dla ogółu. Zdarza się więc, że projektowanie wnętrz okazuje się w ogólnym rozrachunku znacznie tańsze, niż pierwotnie się to nam wydawało.

Innym cennikiem rządzi się bardzo popularny ostatnio home staging, jednak i on najczęściej określany jest procentowo w stosunku do powierzchni mieszkania. Decydując się na profesjonalne projektowanie wnętrz możemy zatem uzyskać bardzo imponujący efekt, który będzie nam służył przez wiele lat, co w ogólnym ujęciu okazuje się bardzo korzystną inwestycją.