Studnie są konstrukcjami, które wykorzystywane były przez ludzkość już od najdawniejszych czasów. Początkowo charakteryzowały się swego rodzaju prymitywizmem, ponieważ zwyczajnie je wykopywano albo wiercono w sposób prowizoryczny. Oczywiście dzisiaj wykorzystywane są w tym celu specjalne maszyny, służące do uefektywnienia prac z tym związanych.
Jak kiedyś wyglądały studnie?
Na przestrzeni dziejów konstrukcja studni jednak bardzo się zmieniała tak, by ostatecznie przybrać dzisiejszą formę. Początkowo studnie kopane były wyłącznie w sposób ręczny, a ich brzegi wzmacniano na przykład za pomocą drewna, kamieni albo cegieł. Dla porównania – współczesne konstrukcje tworzone są z wykorzystaniem betonowych kręgów. Pierwsze studnie najprawdopodobniej powstawały w Egipcie, Palestynie lub Mezopotamii, a także wszędzie tam, gdzie istniało zapotrzebowanie na wodę, czyli w pierwszych skupiskach miejskich oraz ze względu na irygację w rolnictwie. Tworzono je zarówno do użytku publicznego, jak i prywatnego – w domach. Jak się okazuje, studnie kopano na imponujące ówcześnie 80 metrów w Egipcie, a na Saharze nawet do 180 metrów, co miało miejsce około roku 320 przed naszą erą. Z czasem odkryto również sposób na to, aby stwierdzić czy dane miejsce nadaje się na rozpoczęcie budowy studni. W tym celu zakopywano naczynia i sprawdzano, czy zebrała się w nich woda. Jeśli tak – rozpoczynano budowę studni. Jeśli chodzi o czerpanie wody, początkowo odbywało się ono wyłącznie ręcznie.
Żurawie wynaleziono bowiem około 1500 roku przed naszą erą, co miało miejsce w Mezopotamii. Następnie technika była regularnie modyfikowana, gdyż stosowano między innymi kołowrót. W dzisiejszych czasach korzysta się przede wszystkim z tak zwanych pomp ssących napędzanych na energię elektryczną. Sama budowa studni także się zmieniła, ponieważ buduje się je z wykorzystaniem betonowych kręgów umieszczanych w wykopanych lub, częściej wywierconych, otworach w ziemi. Sam wykop odbywa się nie ręcznie, a z wykorzystaniem innowacyjnych pod względem technologicznym sprzętów – głęboka studnia głębinowa we Wrocławiu lub w innych miastach może zostać zbudowana z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań. Jest to zarówno tanie, trwałe, jak i efektywne w ogólnym tego słowa znaczeniu. We wnętrzu studni tego typu zazwyczaj umieszczane są specjalne pompy ssące, a także filtry pozwalające na oczyszczanie wydobywanego płynu. Najczęściej stosowana jest także nadbudowa mająca za zadanie ochronę samego jej wnętrza, jak i ukrytego we wnętrzu sprzętu przed niesprzyjającymi warunkami, na przykład atmosferycznymi. Studnie są konstrukcjami pozwalającymi na efektywne zaopatrzenie się w źródło wody.
Zostało to już odkryte w odległych czasach, ponieważ pierwsze z nich budowane były w starożytnym Egipcie, Mezopotamii, a także Palestynie. Ich konstrukcja od przeszłości aż do dziś bardzo mocno się zmieniła – została udoskonalona. O ile kiedyś wykorzystywano kołowrót, dziś jest to jedynie element historyczny, ponieważ wykorzystuje się pompy ssące zasilane energią elektryczną.