Budowa domu wiąże się z podejmowaniem mnóstwa naprawdę ważnych decyzji – od nich będzie zależało, czy dom stanie się komfortowy, a mieszkanie w nim będzie prawdziwą przyjemnością.
Grzejniki konwekcyjne w wielu rozmiarach
Choć niektóre błędy wychodzą dopiero po latach użytkowania, czasami można ich uniknąć, jeśli dobrze się je przemyśli na etapie budowy. To naprawdę ważne, bo choć możemy wymienić zlewozmywak w kuchni, gdy stwierdzamy po latach, że ten nam nie odpowiada, to niektórych spraw nie przeskoczymy – na przykład raz zamontowany grzejnik będzie w danym miejscu aż do końca naszych dni, bo kucie ścian, aby zlokalizować go inaczej, jest raczej szaleństwem. Warto więc właśnie na etapie budowy domu zastanowić się, gdzie najlepiej rozmieścić grzejniki. Nowoczesne grzejniki konwekcyjne dostępne są w szerokim wyborze wymiarów, dlatego tak naprawdę nie jesteśmy niczym ograniczeni, bo odpowiednio dobrany grzejnik wpasuje się w każdą powierzchnię. Czym wobec tego kierować się przy rozmieszczaniu grzejników? Przede wszystkim pamiętajmy, że ważna jest nie tylko aranżacja wnętrza i to, jak grzejnik będzie się prezentował, ale przede wszystkim nasz komfort użytkowania oraz… oszczędności.
Aby ograniczyć wysokie rachunki za ogrzewanie, powinniśmy pamiętać o tym, aby montować grzejniki wszędzie tam, gdzie pojawiają się największe straty ciepła. Oczywiście pierwszym, co przychodzi nam na myśl, są okna oraz balkon – to prawda, chociaż obecnie producenci dbają o dostarczanie stolarki otworowej energooszczędnej, która charakteryzuje się wyjątkową szczelnością. Tak czy siak, umieszczenie grzejników pod oknami i obok drzwi balkonowych, to dobry pomysł, gdyż w ten sposób uzyskujemy właściwą cyrkulację powietrza. Jednak pamiętajmy przy tym, że grzejnika nie wolno zastawiać meblami! Zazwyczaj wydaje nam się, że kaloryfer to element nieistotny, który tylko szpeci pomieszczenie, dlatego stawiamy przed nim biurko czy kanapę. Tym samym jednak zaburzamy prawidłową cyrkulację powietrza, a więc grzejnik przestaje być tak efektywny, jak mógłby być, gdybyśmy mu nie przeszkadzali w poprawnej pracy… Chociaż nie unikniemy firan czy zasłon, bo okna bez nich będą nijakie, to mimo wszystko tkaniny nie zaburzają tak pracy kaloryfera jak meble. Warto więc o tym pamiętać.
Przy montażu grzejnika w wybranym miejscu pamiętajmy też o tym, że powinien on znajdować się minimum dziesięć centymetrów nad podłogą – i taka sama odległość powinna dzielić go od parapetu. Nieprzestrzeganie tego może doprowadzić do stłumienia konwekcji i zaburzenia w rozchodzeniu się ciepła.