domy z drewna

Ekologiczne domy z drewna – czyli jak wybudować dom dbając o środowisko

W dzisiejszych czasach coraz większa liczba osób zdaje sobie sprawę z konieczności dbania o środowiskowo naturalne, a co za tym idzie coraz więcej osób stosuje ekologiczne rozwiązania. Duże znaczenie ma tu ekologiczna budowa domu jak i zastosowanie takich rozwiązań, które sprawią, że jego eksploatacja będzie bardziej przyjazna dla środowiska.

Domy z drewna dobre dla natury

domy z drewnaJeśli chodzi o budowę domu to jako rozwiązanie można tu wskazać ekologiczne domy z drewna. Domy drewniane uznaje się za przyjazne środowisku z racji tego, że materiał zastosowany do ich budowy jest całkowicie naturalny, a tym samym nie jest on w żaden sposób szkodliwy dla otaczającego dom ekosystemu. Co dość istotne domu tego typu dobrze komponuje się z naturalnym środowiskiem pod względem estetycznym, dzięki czemu doskonale sprawdzają się one na działkach położonych w pobliżu lasów, pól itd. Na kwestie ekologiczności największy jednak wpływ ma fakt, ze domu tego typu uznaje się, za energooszczędny a tym samym za przyjazne dla środowiska. Jeśli chodzi natomiast o komfort mieszkaniowy jaki domy drewniane zapewniają domownikom to zasadniczo jest on porównywalny, a nawet i wyższy niż w przypadku domów murowanych,. wynika to z racji tego, że materiał zastosowany do budowy domy, czyli drewno sprawia, że dom jest bardzo ciepły, jak i dobrze wygłuszony, dzięki czemu przyjemniej się w nim mieszka, a dodatkowo w domach wybudowanych z drewna zwykle panuje charakterystyczny dla nich mikroklimat, który ma korzystny wpływ na samopoczucie domowników.

domy z drewnaBudując ekologiczny dom drewniany by rzeczywiście był on przyjazny środowisku konieczne jest zastosowanie dodatkowych rozwiązań. Ważne jest tu przede wszystkim zostawanie odpowiednich systemów grzewczych, które umożliwią nam pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. W przypadku domów drewnianych dobrze się sprawdzą takie rozwiązania jak choćby instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła. decydując się na takie rozwiązania, należy jednak pamiętać o tym by ich moc dobrać do zapotrzebowania domu, jak i o tym, że zarówno w przypadku pomp ciepła, z wyjątkiem pomp powietrznych jak i w przypadku fotowoltaiki są pewne ograniczenia, jeśli chodzi o ich montaż. Niemniej zawsze się znajdzie takie rozwiązanie , które będzie można z dobrym skutkiem w ekologicznym drewnianym domu wykorzysta.

Jeśli w domu ma być kominek, to warto ten tradycyjny zastąpić kominkiem z płaszczem wodnym, jeśli ma on służyć ogrzewaniu lub biokominkiem, jeśli ma on spełniać funkcję dekoracyjną -rozwiązania te będą zdecydowanie korzystniejsze dla środowiska.