domy kanadyjskie

Domy kanadyjskie – przyszłość dla polskiego budownictwa

Domy kanadyjskie budowane są według technologi, która wzbudza wśród konsumentów sprzeczne opinie oraz zdania. Ich istnienie objęte jest wieloma mitami, która do dziś wzbudzają w wielu z nas obawy i powstrzymują przed kupnem lub budową.

Skąd rosnąca popularność domów kanadyjskich w Polsce?

domy kanadyjskieDomy szkieletowe swoją opinię zyskały na początku lat dziewięćdziesiątych, w momencie, gdy drewno stanowiło tani surowiec. Dziś rozwój budownictwa oraz wielu technologi pozwolił domom kanadyjskim na nowo wejść na rynek i podbić serca wielu konsumentów oraz inwestorów. Projektanci oraz wykonawcy domów o wyżej wspomnianej konstrukcji w swoich ofertach posiadają najwyższej klasy drewno, wyróżniające się również wysokimi parametrami. Technologia domów szkieletowych, a przede wszystkim ich budowy wymaga odpowiedniego przygotowania drewna pod budową domu, który musi spełniać swoje właściwości i funkcje przez dziesiątki lat. Domy systemowe kanadyjskie ze śląska są tak popularne, poprzez to, iż wykonane są właśnie z drewna. Stanowi ono surowiec łatwy w obróbce, który po przetworzeniu może być wykorzystywany wielokrotnie pod różnymi formami. Szkieletowa konstrukcja budynku wspierana jest na wcześniej wylanych fundamentach.

domy kanadyjskiePoszczególne części szkieletu łączy się ze sobą za pomoca łączników i wsporników, gwoździ, a także specjalistycznego kleju. Natomiast szczeliny pomiędzy balami wypełnia się materiałem izolacyjnym, którym najczęściej jest włókno mineralne oraz folia paroizolacyjna. Domy te są również niezwykle energooszczędne, jak i drewno stanowi doskonały materiał izolujący dom. Jednak wychładzanie domu kanadyjskiego następuje dosyć szybko, lecz również podobnie się nagrzewa, w momencie uruchomienia ogrzewania. Kiedy nie będzie nas przez dłuży okres w domu, w porze zimowej, aby nie doszło do jakichkolwiek uszkodzeń wystarczy spuścić wodę z rur oraz wyłączyć instalację. Dom szkieletowy utrzymuje temperaturę dodatnią przez kilka dni, pod nasza nieobecność, nawet gdy na dworze temperatura wynosiłaby minus dwadzieścia stopni. W domach pasywnych o tej samej budowie szkieletowej woda w rurach nie zamarznie nawet wtedy, kiedy dom stałby pusty przez kilka tygodni. Wszelkie mankamenty mieszkania w domu typu kanadyjskiego wynagradza z pewnością szereg zalet. Największą z nich jest oczywiście cena.

Wartość domu zależna jest w szczególności od wielkości, aranżacjo oraz wyglądu domu, jak również od jego usytuowania. Cena jest o wiele niższa od tej, która towarzyszy kupnu domów z betonu, lub cegły. Nowoczesne technologie sprawiają, że dom z drewna praktycznie niczym się nie różni od powyższych, a wręcz przeciwnie, jest on przyszłością dla nowoczesnego, oszczędnego budownictwa.