Odpowiednie zabezpieczenie bramy przed usterkami wymaga przede wszystkim wykorzystania w niej takich komponentów, które pozwoliłyby nam swobodnie z niej korzystać. Zacięcie się jej z pewnością skutecznie utrudniłoby nam poranny wyjazd naszym samochodem do pracy.
Rolki zapewniające płynną pracę
Za takie uszkodzenia najczęściej odpowiedzialne są drobne komponenty odpowiedzialne za właściwą pracę naszej bramy. W związku z tym warto zadbać o to, byśmy korzystali z najlepszej jakości części, które są również dobrane właściwie do rodzaju naszej bramy. Odpowiednie dobranie rozmiaru wózka jest konieczne dla właściwego i cichego działania naszej bramy przesuwnej. Rolki źle dobranych mechanizmów nie będą pasować do szyny, po której będą się poruszać lub będą miały za duży luz, przez co nasza brama może się chwiać podczas przesuwania. W Polsce mamy do wyboru trzy najpopularniejsze rozmiary dla bram posesyjnych: 60x60x3,5; 70x70x4; 80x80x5. Ich rozmiary zawsze są podawane na zewnątrz, co jest niezwykle istotne, ponieważ wykonując pomiar wózków 80 wewnątrz otrzymamy wymiar 70 mm, co może wprowadzić w błąd przy zakupie odpowiedniego dla nas rozmiaru wózka. Wszystkie rolki do bram łożyskowane zapewniają jej płynniejszą i cichszą pracę. Następnym ważnym aspektem doboru właściwych wózków jest waga oraz długość w świetle bramy, która będzie się po nich przesuwać. Jeżeli do mniejszych wózków dobierzemy za ciężką dla nich bramę, spowoduje to szybsze zużycie rolek i konieczność wymiany mechanizmu.
Każdy z nich ma określoną przez producenta nośność, której należy bezwzględnie przestrzegać. Przełoży się to na mniejszy hałas i większą płynność działania. Najmniejsze z wymienionych wcześniej rozmiarów wózki są w stanie unieść bramę o wadze od 100 do 200 kg przy długości od 3,5 m do 6 m, większe od nich 70 poradzą sobie z 350–500 kg oraz długością 3–5,5 m, największe z kolei z 400–600 kg oraz 3,5–6 m. Istotne jest również tworzywo – należy pamiętać, że plastikowe rolki są o 30% bardziej ścieralne niż ich metalowe odpowiedniki. Akcesoria do bram w produkcji wymagają przede wszystkim najwyższej precyzji – solidna konstrukcja i wysoka jakość są elementarnymi cechami, jakimi powinny się cieszyć urządzenia pełniące tak ważne funkcje. By to uzyskać konieczne jest wykorzystanie wytrzymałych materiałów, które będą w stanie przez długi czas utrzymywać poprawne działanie naszej konstrukcji.
Wieloletnie jej działanie musi być również zabezpieczone warstwą cynku, który uchroni sprzęt przed rozwojem korozji. Gwarancję właściwego działania zestawu da nam częste smarowanie wszystkich jego ruchomych elementów.