Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?

Rekuperacja to specyficzna instalacja służąca zapewnieniu cyrkulacji i wymiany powietrza w budynku. Efekty jej działania nie są tak widoczne, jak w przypadku np. ogrzewania podłogowego, jednak bez wątpienia jest to bardzo opłacalna inwestycja.

Sprawdzona rekuperacja

rekuperacja

Lepsza jakoś powietrza poprawia zdrowie i samopoczucie, z kolei możliwość odzysku ciepła bezpośrednio wpływa na niższe zapotrzebowanie na ogrzewanie pomieszczeń, a co za tym idzie – na koszty ogrzewania. Rekuperator jest urządzeniem zapewniającym cyrkulację i wymianę powietrza. Zużyte powietrze odprowadzane jest na zewnątrz, z kolei świeże powietrze z zewnątrz wprowadzane do wnętrza. Odzysk ciepła polega na ogrzaniu świeżego powietrza ciepłem pobranym z tego odprowadzonego, dzięki zastosowaniu wymienników ciepła. Jest to rozwiązanie wysoko energooszczędne, gdyż zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie świeżego powietrza. Sprawdzona rekuperacja zapewnia bezpieczne, higieniczne i komfortowe warunki w budynku, stale dostarczając świeże powietrze do wnętrza. System rekuperacji często nazywany jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Nie tylko zapewnia ona komfortowe warunki, lecz także bezpośrednio wpływa na zdrowie, samopoczucie i jakość snu.

Urządzenia wyposażone są w specjalne filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia mechaniczne, jednak możliwe jest zastosowanie specjalnych, bardziej czułych filtrów dla alergików, jonizatorów powietrza, a także jego nawilżaczy. System rekuperacji pozwala zatem na regulację wilgotności wewnątrz budynku, co jest szczególnie przydatne w sezonie grzewczym. Stała wymiana zużytego powietrza na świeże pomaga przy zachowaniu wysokiego poziomu higieny w budynku, dzięki czemu na stałe zniknie problem z pleśnią, a nawet parą wodną na lutrze lub szybach. Większość rekuperatorów można podłączyć do sterowników inteligentnego domu, dzięki czemu można na bieżąco kontrolować i dopasowywać jej działanie do bieżących potrzeb – na przykład zmniejszyć jej wydajność, gdy nikogo nie ma w domu. System rekuperacji warto uwzględnić już na etapie projektowania i wykonać podczas budowy domu, jednak wykonanie jej w istniejącym starszym budownictwie także jest możliwe. Współczesne systemy umożliwiają także zastosowanie rekuperacji także w mieszkaniach.

Decydując się na rekuperację, warto zwrócić uwagę na jej wydajność i podstawowe parametry. Wybierając tego typu urządzenia, warto wybierać produkty znanych i sprawdzonych producentów z odpowiednimi certyfikatami. To właśnie od poprawnej pracy urządzenia zależy jego wydajność, efektywność, a nawet zużycie energii elektrycznej lub cieplnej.