Dlaczego warto magazynować wodę deszczową?

Wielu właścicieli domków jednorodzinnych decyduje się na to, aby jak najlepiej dba o przestrzeń znajdującą się wokół budynku. Mieszkańcy doskonale zdają sobie sprawę, że piękny ogród to doskonałe miejsce do relaksu w ciepłe dni oraz wieczory.

Ekologiczne gospodarowanie wodą

zagospodarowanie wody deszczowej	Jednak ze względy na to, że często letnie dni są bardzo gorące i bardzo rzadko pada deszcz, trzeba liczyć się z tym, że konieczne będzie podlewanie uprawianych w ogrodzie roślin – zarówno grządek z warzywami, jak i rabatek z kwiatami. Co zrobić, aby podlewanie nie obciążyło nadto domowego budżetu? Ze względu na to, że ceny wody z wodociągu ciągle się zwiększają, a ekolodzy apelują o to, aby dbać o środowisko naturalne i oszczędzać ten niezbędny dla człowieka składnik, wiele osób szuka alternatywy. Doskonałym rozwiązaniem są zbiorniki na deszczówkę, które mogą przybierać przeróżne formy. W jaki sposób działa ten system? Woda, która podczas opadów atmosferycznych przepływa przez rynny i rury spustowe, standardowo trafia bezpośrednio do gruntu nadmiernie go nawadniając. Po czasie wnika ona w głąb skorupy ziemskiej i człowiek nie ma możliwości ponownie jej wykorzystać. Dlatego, na zakończeniu rur spustowych umieszcza się specjalne zbiorniki. Mogą one być wykonane z betonu lub bezpiecznego dla człowieka tworzywa sztucznego.

zagospodarowanie wody deszczowej	Podczas opadów deszczu, woda spływa z dachu i zaczyna gromadzić się w zbiorniku po to, aby w czasie suszy można było ją wykorzystać np. do podlewania ogrodu. Korzystne zagospodarowanie wody deszczowej jest bardzo dobre dla środowiska naturalnego, ponieważ w czasie suszy człowiek nie musi wykorzystywać wody z sieci do nawadniania działki. Aby w czasie bardzo silnych i długoterminowych opadów woda nie przelewała się poza zbiornik, często rozwiązanie jest rozbudowane o tak zwany system rozsączający. Rurki drenarskie są w stanie bez problemu odprowadzić nadmiar wody bezpośrednio do gruntu, zapobiegając w ten sposób wystąpienia niekorzystnego zjawiska. Zbiornik na deszczówkę często jest wzbogacony o specjalną pompę, która pozwala w bardzo prosty sposób wypompować wodę. Oprócz tego, że zbiorniki na deszczówkę można podzielić, uwzględniając materiał, z którego zostały wykonane, można również pogrupować je pod kątem sposobu ich umieszczenia. Wyróżniamy zbiorniki podziemne i nadziemne.

Te pierwsze po prostu są wkopywane w grunt, natomiast drugie mogą pełnić nie tylko praktyczną funkcję, ale także dekoracyjną. Często umieszcza się je na tarasach w postaci metalowych beczek, do których można zamocować donice z kwiatami, uzyskując bardzo ciekawy efekt wizualny.